{"vars":{{"pageTitle":"Który projekt jest najbardziej trendy w zielonym wodorze? Szwedzka huta o mocy produkcyjnej 5 mln ton stali","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","nowe-technologie"],"pageAttributes":["dekarbonizacja","finansowanie-dekarbonizacji","produkcja-wodoru","przemysl","technologie","unia-europejska","wodor","zielony-wodor"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"2 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":155784}} }
300Gospodarka.pl

Który projekt jest najbardziej trendy w zielonym wodorze? Szwedzka huta o mocy produkcyjnej 5 mln ton stali

Przemysł inwestuje w pionierski szwedzki projekt budowy bezemisyjnej huty stali; ma rozpocząć produkcję w 2024 roku i będzie ważnym krokiem w dekarbonizacji przemysłu.

Szwedzki start-up H2 Green Steen (H2GS) został doładowany niebagatelną kwotą 105 mln dol.; pieniądze popłynęły w ramach rundy finansowania z wielkich firm przemysłowych takich jak m.in. Scania – szwedzki producent samochodów dostawczych i silników diesla, Stena Metall – szwedzka firma recyklingowa, Marcegaglia – światowy lider w przetwórstwie stali z Włoch, Kingspan – irlandzka firma produkująca materiały budowlane, Daimler – niemiecki producent samochodów, znany z marki Mercedes, czy IKEA – szwedzki lajfstajlowy producent mebli.

Dlaczego giganci przemysłowi finansują bezemisyjną hutę na wodór?

Odnawialny wodór jest niezbędny dla dekarbonizacji Europy i stąd innowacje w tym zakresie ekscytują wielu – niektórych do tego stopnia, że są w stanie dużo zainwestować.

A co jest potrzebne, aby stworzyć udany projekt dotyczący wodoru odnawialnego?

Podczas ostatniego przedwakacyjnego webinarium zorganizowanego przez WindEurope, europejskie zrzeszenie przemysłu wiatrowego, prelegenci z całego łańcucha wartości podzielili się spostrzeżeniami na temat najlepszych praktyk, dzięki którym projekty związane z odnawialnym wodorem mają szansę na realizację.

W trakcie tego spotkania Carina Krastel, dyrektor handlowa Europejskiego Centrum Wspierania Technologii Ekologicznego Wodoru (EGHAC) opowiedziała m.in. o projekcie realizowanym przez spółkę H2GS. Inni prelegenci opowiadali o rozwijaniu biznesu w branży odnawialnego wodoru: zdaniem Christian Pho Duc ze szwajcarskiej firmy rozwijającej projekty m.in. produkcji zielonego wodoru Smartenergy największym problemem jest ryzyko, które musi ponieść podmiot wcielający technologię do życia.

Zmniejszaniem tego ryzyka jako platforma akcelerowania projektów produkcji wodoru z odnawialnych źródeł zajmuje się EGHAC. To podmiot finansowany przez Unię Europejską, który ma za zadanie wyłapać i wesprzeć rozwój najbardziej obiecujących projektów zielonego wodoru dla produkcji przemysłowej i ciężkiego transportu. Budżet? 100 mld euro rocznie do 2025 roku.


Czytaj także: W Szwecji powstanie pierwsza na świecie huta produkująca „ekologiczną stal”. Będzie napędzana zielonym wodorem


Takim właśnie projektem jest zielona produkcja stali przez H2GS. Spółka będzie działającym na dużą skalę producentem stali; proces produkcji będzie bezemisyjny i bez udziału paliw kopalnych. Klientami firmy będą najwięksi producenci przemysłowi.

Huta będzie rocznie produkować do 5 mln ton stali, zapewni 10 tys. miejsc pracy i będzie mieć poyżej 800 MW mocy zainstalowanej. Lokalizacja? Boden w północnej Szwecji. Projekt obejmuje instalację ekologicznego wodoru na gigantyczną skalę jako integralną część zakładu produkcji stali. Produkcja rozpocznie się w 2024 r., a do 2030 r. H2GS będzie dysponować rocznymi zdolnościami produkcyjnymi na poziomie wspomnianych 5 mln ton stali wysokiej jakości.

Sprawiedliwa transformacja, czyli jaka? „W Polsce za dużo do powiedzenia mają związki zawodowe”