{"vars":{{"pageTitle":"Badanie: nowa metoda wychwytywania CO2 to "zmiana paradygmatu" w tej branży","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["co2","dwutlenek-wegla","energy-and-environmental-science","oze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":23695}} }
300Gospodarka.pl

Badanie: nowa metoda wychwytywania CO2 to „zmiana paradygmatu” w tej branży

Według badań nowa metoda wychwytywania dwutlenku węgla przed jego dostaniem się do atmosfery stanowi „zmianę paradygmatu” w tej branży, pisze BIG THINK.

Do tej pory wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla było rozwojową technologią, która może pomóc zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych.

Jednak obecnie stosowane sposoby są zbyt drogie lub nieefektywne, aby mogły być stosowane na dużą skalę.

Nowa metoda ma na celu zmianę tego stanu rzeczy poprzez wykorzystanie arkuszy elektrochemicznych.

Technologia polega na przepuszczaniu powietrza przez serię płyt elektrochemicznych, które pochłaniają dwutlenek węgla podczas ładowania (zanim trafi on do atmosfery), a następnie uwalniają dwutlenek węgla po ich rozładowaniu.

W przeciwieństwie do większości obecnych technik wychwytywania dwutlenku węgla, metoda ta byłaby w stanie wchłonąć go na prawie każdym poziomie stężenia.

Byłaby ona również prawdopodobnie tańsza i bardziej wydajna niż obecne technologie, które „są z natury nieefektywne ze względu na straty energii cieplnej, duży ślad węglowy lub degradację materiału pochłaniającego molekuły”, jak opisują naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Energy and Environmental Science.

Animację, która pokazuje, jak wyglądałby taki proces pozyskiwania dwutlenku węgla, pokazujemy poniżej:

 

Tekst publikacji naukowej na temat nowej technologii jest dostępny tutaj.

>>> Czytaj też: Odnawialne źródła energii w USA po raz pierwszy w historii dostarczyły więcej prądu niż węgiel