{"vars":{{"pageTitle":"Ceny ropy mogą stopniowo spadać. Obawy dotyczące popytu w USA i Chinach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ceny-benzyny","ceny-paliw","ceny-ropy","chiny","najnowsze","opec","przeglad-prasy","ropa","ropa-naftowa","usa","wydobycie-ropy-naftowej"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":565699}} }
300Gospodarka.pl

Ceny ropy mogą stopniowo spadać. Obawy dotyczące popytu w USA i Chinach

Ceny ropy spadły na rynkach w poniedziałek z powodu obaw dotyczących popytu na paliwo u największych światowych konsumentów, USA i Chin, podaje agencja Reuters.

Kontrakty na ropę Brent spadły o 26 centów do ceny 73,91 dolarów za baryłkę o godzinie 06.40 czasu GMT [około 8.40 czasu polskiego – red.], podczas gdy West Texas Intermediate kosztowała 69,34 dolarów za baryłkę, co oznacza spadek o 20 centów.

W zeszłym tygodniu obie ceny spadły po raz czwarty z rzędu. To najdłuższy okres spadków tygodniowych od września 2022 roku. Wówczas pojawiły się obawy dotyczące gospodarki Stanów Zjednoczonych.


Czytaj także: Ropa drożeje po decyzji OPEC+. „Dalszy wzrost cen powinien być ograniczony”


Ceny ropy wciąż są pod presją z powodu niepewnych perspektyw popytu. Ożywianie chińskiej gospodarki następuje powoli – powiedziała cytowana przez Reuters analityczka CMC Markets, Tina Teng, dodając, że kryzys amerykańskiego sektora bankowego również wywołał niepokój na rynku.

Inwestorzy będą uważnie analizować szereg chińskich danych ekonomicznych dotyczących produkcji przemysłowej, inwestycji w aktywa trwałe i sprzedaży detalicznej w nadchodzącym tygodniu, aby znaleźć oznaki poprawy popytu na ropę – dodała Teng.

Najwięksi producenci ropy ograniczają wydobycie

Jednak światowe dostawy ropy naftowej mogą być ograniczone w drugiej połowie roku. To dlatego, że grupa OPEC+ i jej sojusznicy, w tym Rosja, decydują się na cięcia w produkcji. A te zmniejszają dostępność ropy.

Grupa ogłosiła w kwietniu, że członkowie obniżą produkcję o dodatkowe około 1,16 miliona baryłek dziennie. Daje to łącznie daje redukcję na poziomie 3,66 miliona baryłek dziennie – wynika z obliczeń agencji Reuters.

Nie oczekujemy, że OPEC+ dokona dalszych cięć wytwarzania ropy naftowej na nadchodzącym posiedzeniu w czerwcu – powiedział natomiast minister ropy naftowej Iraku Hayan Abdel-Ghani.

Stany Zjednoczone mogą rozpocząć odkupywanie ropy naftowej dla Strategicznej Rezerwy Ropy Naftowej (SPR) po zakończeniu obowiązkowej sprzedaży ustawodawczej w czerwcu – mówiła sekretarz USA ds. energii Jennifer Granholm w ostatnim wystąpieniu w Kongresie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Na to ogłoszenie odpowiedziała firma Baker Hughes Co (BKR.O), publikując swoje tygodniowe sprawozdanie. Pokazano w nim, że liczba amerykańskich platform wydobywczych ropy spadła o dwie do 586. Tym samym osiągnęła najniższy poziom od czerwca 2022 roku. Liczba platform gazowych gwałtownie spadła o 16 do 141.

G7 i kolejne sankcje

Tymczasem przywódcy państw G7 mogą ogłosić nowe postanowienia na najbliższych spotkaniach 19-21 maja. Będą one skierowane głównie przeciwko naruszeniom sankcji przez państwa trzecie.

Zaostrzenie sankcji będzie również miało na celu osłabienie przyszłej produkcji energetycznej Rosji i ograniczenie handlu, który wspiera rosyjskie siły zbrojne – dodali informatorzy.

Indie i Chiny są głównymi nabywcami rosyjskiej ropy od czasu wprowadzenia embarga Unii Europejskiej w grudniu. To odpowiednio trzeci i pierwszy na świecie importer ropy naftowej.

Polecamy także: