{"vars":{{"pageTitle":"Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł nieoficjalnie w planie Nowego Ładu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["budzet-2021","emeryci","emerytura","gospodarka","kwota-wolna-od-podatku","nowy-lad","odbudowa-po-pandemii"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"8 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":101252}} }
300Gospodarka.pl

Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł nieoficjalnie w planie Nowego Ładu

Jak podaje portal OKO.Press, rząd Prawa i Sprawiedliwości 20 marca zaprezentuje Nowy Ład – program odbudowy państwa po kryzysie. Szczegóły programu nie są oficjalnie jeszcze znane, ale OKO dotarło do niektórych założeń.

O planach odbudowy po pandemii nie wiadomo jeszcze wiele konkretów, ponieważ strona rządowa zamierza o nich poinformować dopiero 20 marca – informuje portal OKO.press.

Z informacji portalu wynika, że plan odbudowy zakłada:

Jak podaje OKO.press, propozycję podniesienia kwoty wolnej od podatku PiS sformułował już w kampanii wyborczej w 2015 roku. PiS zrealizował tę obietnicę częściowo dwa lata później, podnosząc próg tej kwoty do 8 tys. złotych.

Jednak w tej wersji zwolnienie z podatku dotyczy niewielkiej grupy obywateli.

“W październiku 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezwiększanie kwoty wolnej od podatku do poziomu, by gwarantowała ona co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodne z konstytucją” – pisze portal.

Obecna propozycja zwiększenia kwoty do 30 tys, złotych jest znana już z programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku.

Jak zauważa portal, już jego propozycja była bardzo kosztowna dla budżetu państwa. Według analityków CenEA propozycja kosztowałaby budżet państwa 27,5 mld złotych.

Szacunki Ministerstwa Finansów z 2017 roku wskazywały natomiast, że koszt takiego rozwiązania może wynieść nawet 71 mld złotych. Przy planowanym budżecie na 2021 rok, gdzie wydatki sięgają niemal 487 mld złotych, to duże obciążenie dla finansów państwa.

Szczegóły realizacji proponowanych pomysłów w wersji Prawa i Sprawiedliwości nie są jeszcze dostępne.

Jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce? Opowiada Katarzyna Komorowska z PwC