Produkcja brazylijskiej firmy Vale, największego na świecie producenta rud żelaza, zwiększyła się w trzecim kwartale. Wznowiły działalność kopalnie zamknięte w następstwie pęknięcia zapory wodnej – informuje Financial Times.
Vale wydobyło w ciągu ostatnich trzech miesięcy 86,7 mln ton rudy żelaza. To stanowi wzrost o 35 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.
Po wypadku na zaporze wodnej w styczniu, w którym zginęło ponad 250 osób, Vale został zmuszony do zmniejszenia produkcji o 90 mln ton w kopalniach w południowej Brazylii. 40 mln ton mocy produkcyjnych jest już z powrotem w użyciu, a reszta ma powrócić w latach 2020 i 2021.
Niższa produkcja z Vale przyczyniła się do wzrostu cen rudy żelaza do najwyższego poziomu w ciągu ostatnich 5 lat – w lecie surowiec był wyceniany na ponad 125 dolarów za tonę. Ceny spadły i wynoszą obecnie około 90 dol. za tonę, ponieważ dostawy Vale zaczęły rosnąć. Firma powiedziała, że w trzecim kwartale sprzedała 84 mln ton rudy żelaza, co oznacza wzrost o 19,5 procent w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.
Vale potwierdziło swoją prognozę produkcyjną na 2019 r. na poziomie 307-332 mln ton i zapowiedziało, że sprzedaż będzie w połowie tego przedziału.
Rywale Vale – brytyjsko-australijskie BHP i brytyjskie Rio Tinto – w tym tygodniu również mają opublikować raporty dotyczące produkcji.
>>> Polecamy: Parszywa dwudziestka. Oto firmy, które emitują jedną trzecią globalnych emisji CO2