{"vars":{{"pageTitle":"Niemcy uruchomili ogromny pakiet pomocowy dla gospodarki. Skorzystać na tym może także Polska","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy","zagranica-o-polsce"],"pageAttributes":["ekonomia","epidemia","epidemia-koronawirusa","europa","gospodarka","kryzys","kryzys-gospodarczy","makroekonomia","niemcy","polska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58161}} }
300Gospodarka.pl

Niemcy uruchomili ogromny pakiet pomocowy dla gospodarki. Skorzystać na tym może także Polska

Według niemieckiego Bundesbanku skutki wprowadzenia niemieckiego pakietu pomocowego dla gospodarki po pandemii będą podążały szlakami łańcuchów przemysłowych i handlowych. Tym sposobem Węgry, Holandia i Polska uzyskają dzięki Niemcom większy procentowy wzrost niż Francja, Hiszpania i Włochy, pisze Bloomberg.

Pakiet bodźców dla gospodarki, który wprowadziły Niemcy, aby pomóc gospodarce po pandemii to doskonała okazja do przeprowadzenia eksperymentu, w jakim stopniu taka pomoc krajowa pomaga również innym krajom.

Niemieckie bodźce dla odnowy gospodarczej są bowiem największym wysiłkiem pojedynczego państwa.

„Pojawią się pewne efekty domina” – powiedział Christian Odendahl, główny ekonomista Centrum Reform Europejskich w Berlinie.

„Należy przyjąć, że w obecnej sytuacji te efekty mogą być mniejsze niż w normalnym wypadku, ponieważ powiązania handlowe, w szczególności powiązania w usługach, są obecnie ograniczone” – dodał.

Niemcy, jako motor napędowy gospodarki regionu i najbardziej wpływowy członek UE, mają największą zdolność do dostarczania gospodarce bodźców budżetowych.

Zgodnie z tekstem pracy Jurija Gorodniczenki, profesora ekonomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który specjalizuje się we wstrząsach fiskalnych, efekty domina mogą być znaczące.

Co więcej, obecny spadek koniunktury jest pod tym kątem korzystny, ponieważ takie oddziaływanie na inne gospodarki jest zwykle większe w czasie recesji.

Natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny pozostają sceptyczne. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. przez MFW obliczono, że średnio bodziec fiskalny odpowiadający 1 proc. produkcji dużej gospodarki w pierwszym roku ma korzystny wpływ na 0,08 proc. PKB innego kraju.

Podobny pogląd zwarty został w ubiegłorocznym raporcie EBC, w którym uznano, że skutki transgraniczne są „niewielkie”.

Niemiecki Bundesbank również z rezerwą podchodzi do dużych efektów domina i ocenia, że wszelkie skutki niemieckich bodźców będą podążały szlakami łańcuchów przemysłowych i handlowych.

To właśnie dlatego stosunkowo bardziej pozytywny efekt wspierania krajowej gospodarki odczuć mają takie państwa jak Węgry, Holandia i Polska.


Czytaj także: Niemcy zapłacą mniejszy VAT. Na jakie oszczędności się to przełoży?