{"vars":{{"pageTitle":"Norwegia ostrzega: zmiany klimatyczne zagrażają bankom i rynkom finansowym w krajach produkujących ropę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["finanse","gaz","inwestycje","norwegia","ropa","surowce"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":26167}} }
300Gospodarka.pl

Norwegia ostrzega: zmiany klimatyczne zagrażają bankom i rynkom finansowym w krajach produkujących ropę

Bank centralny Norwegii wystosował najbardziej kompleksowe do tej pory ostrzeżenie dotyczące zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi dla banków i rynków finansowych krajów będących producentami ropy naftowej – podaje Bloomberg.

Ryzyko klimatyczne powinno zostać uwzględnione w ocenie ryzyka systemowego banków i wynikających z niego dodatkowych wymogach kapitałowych – stwierdził Norges Bank w opublikowanym we wtorek raporcie o stabilności finansowej, nie podając więcej szczegółów.

Mimo że w ostatnich latach norweski bank czerpie coraz mniej zysków w powiązaniu z przemysłem naftowym, pozostaje on „istotny” – jak powiedział bank centralny.

Zdaniem banku ryzyko klimatyczne może mieć wpływ na wymogi kapitałowe. Nie pracuje jednak nad żadnymi konkretnymi propozycjami.

Uwzględnienie ryzyka klimatycznego w raporcie podkreśla przykładanie coraz większej wagi do konsekwencji zmian klimatycznych dla instytucji finansowych. Banki w Norwegii, największym zachodnioeuropejskim kraju produkującym ropę i gaz, podejmują szereg ryzyk związanych z ich ekspozycją na przemysł i mogą mieć ograniczone możliwości dywersyfikacji – uważa bank centralny.

Niedawne pogorszenie koniunktury w przemyśle naftowym spowodowane załamaniem się cen ropy naftowej w 2014 r. – które dotknęło norweską gospodarkę bardziej niż kryzys finansowy sprzed dziesięciu lat – dostarczyło wskazówek odnośnie tego, jakie zagrożenia mogą się pojawić w przyszłości. Jednak zmiany klimatyczne stanowią większe ryzyko ze względu na ich strukturalny charakter.

„W okresie spowolnienia strukturalnego inwestorzy są mniej skłonni do wniesienia nowego kapitału”, zaznacza Norges Bank w raporcie. „Wynikiem tego mogą być niższe wyceny, wyższe prawdopodobieństwo niewypłacalności i tym samym podwyższone straty banków.

Straty banków z sektora oil&gas wzrosły do 6,8 proc. ich portfeli branżowych w 2016 roku z 0,2 proc. w dwóch poprzednich latach.

>>> Czytaj też: Linie lotnicze KLM naprawią samoloty plastikiem z recyklingu