{"vars":{{"pageTitle":"Orsted stworzy pilotażowy projekt wytwarzania czystego wodoru z morskiej energii wiatrowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ekologia","energetyka","energetyka-wiatrowa","h2","morskie-elektrownie-wiatrowe","odnawialne-zrodla-energii","offshore","orsted","transformacja-energetyczna","wodor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 grudnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":35049}} }
300Gospodarka.pl

Orsted stworzy pilotażowy projekt wytwarzania czystego wodoru z morskiej energii wiatrowej

Duński Orsted, deweloper morskich farm wiatrowych, zdobył finansowanie na pilotażowy projekt wytwarzania czystego wodoru za pomocą morskiej energii wiatrowej, informuje Reuters.

Tak wytworzony wodór będzie można wykorzystywać do napędzania autobusów, ciężarówek i być może również taksówek.

Wraz z sześcioma partnerami Orsted zdobył finansowanie w wysokości 34,6 miliona koron duńskich, czyli ok. 5,15 miliona dolarów.

Zakład elektrolizy będzie miał moc 2 MW i znajdzie się w nim też infrastruktura do przechowywania wodoru.

Do produkcji wykorzystany będzie zielony prąd z dwóch morskich turbin wiatrowych Siemens Gamesa. Dziennie wytwarzane ma być około 600 kilogramów wodoru, co wystarczy do zasilenia 20-30 autobusów.

Orsted to największy na świecie deweloper morskich farm wiatrowych.

Od 2012 roku koszt wytwarzanej w ten sposób energii spadł o około 70 proc., co sprawia, że jest ona coraz bardziej atrakcyjna.

>>> Czytaj też: Pierwsza na świecie linia z autobusami wodorowymi uruchomiona na południu Francji