{"vars":{{"pageTitle":"Pierwszy na świecie statek do transportu skroplonego wodoru ochrzczony w Japonii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ekologia","elektromobilnosc","japonia","transport-morski","wodor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 grudnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":34413}} }
300Gospodarka.pl

Pierwszy na świecie statek do transportu skroplonego wodoru ochrzczony w Japonii

Pierwszy na świecie statek transportujący skroplony wodór został uroczyście ochrzczony w Japonii, informuje World Maritime News.

Japońska firma stoczniowa Kawasaki Heavy Industries nadała nazwę Suiso Frontier pierwszemu na świecie statkowi transportującemu skroplony wodór, podała firma.

Ceremonia miała miejsce w należącej do spółki stoczni Kobe Works.

Statek posiada 8 000 ton pojemności. Jest przeznaczony do transportu dużych ilości skroplonego wodoru przy 1/800 pierwotnej objętości gazu, schłodzonego do -253° C, na duże odległości drogą morską.

Ma elektryczny układ napędowy i może osiągnąć prędkość 13 węzłów. Statek zaklasyfikowany przez ClassNK ma zdolność do przewożenia 25 osób.

Zakończenie budowy statku jest planowane do końca 2020 roku. Poniżej film z uroczystości:

Jak pisali w swoim raporcie eksperci 300Research, działu analitycznego 300Gospodarki, wodór i ogniwa paliwowe dają szansę dekarbonizacji nie tylko transportu drogowego, ale także innych gałęzi transportu.

Potencjał technologii wodorowych dostrzegło już kilka państw na świecie. Najbardziej zaawansowana jest Japonia, za nią podążają USA, Niemcy i Norwegia.

Pojazdy na wodór zyskują popularność. Rząd w Oslo planuje, że do 2030 r. po norweskich ulicach będzie jeździć milion samochodów napędzanych w ten sposób. Niemcy chcą, aby za dekadę na terenie ich kraju działało co najmniej tysiąc stacji wodorowych (plany światowych liderów w zakresie wdrażania wodorowych rozwiązań prezentuje mapa poniżej).

Czytaj więcej na ten temat:

>>> Pesa wspólnie z Orlenem chcą wyprodukować polski pociąg na wodór

>>> Jak wodór może wpłynąć na polską rewolucję elektromobilności? [RAPORT 300RESEARCH]