300Research, dział analityczny 300Gospodarki, zaprezentował dziś podczas Impact Mobility rEVolition’19 w Katowicach raport o tym, jak wodór może wpłynąć na przyszłość polskiej gospodarki.

Raport zatytułowany jest Wodór – paliwo przyszłości [PDF] i opowiada o tym, w jaki sposób ten pierwiastek zmieni oblicze mobilności.

Rewolucja elektromobilności kojarzona jest dziś przede wszystkim z samochodami napędzanymi energią elektryczną zmagazynowaną w bateriach litowo-jonowych. Samochody elektryczne mogą być jednak również napędzane przez energię elektryczną generowaną z wodoru przez ogniwa paliwowe.

Choć dzisiaj rynek samochodów elektrycznych jest zdominowany przez pojazdy pierwszego typu, w kolejnych latach samochody wodorowe mogą zyskać znacznie większą popularność niż obecnie.

Wodorowe ogniwa paliwowe nie powinny być traktowane jako konkurent baterii litowo-jonowych lecz jako wobec nich komplementarne. Mogą umożliwiać dekarbonizację tych segmentów sektora transportowego, w których wykorzystanie baterii litowo- jonowych może być bardzo kosztowne, uciążliwe lub wręcz niemożliwe.

O ile wiele wskazuje na to, że baterie litowo-jonowe zdominują segment samochodów osobowych, o tyle wodór może skutecznie rozwiązać problemy gałęzi samochodów dostawczych i autobusów.

Jak pokazują przykłady innych państw, odpowiedni poziom wsparcia publicznego jest niezbędny, aby technologie wodorowe mogły się rozwijać. Ale o tym przeczytacie więcej w raporcie 300Research pt. Wodór – paliwo przyszłości [PDF].

>>> Polecamy także: Jak to się stało, że Kalifornia została absolutnym liderem transportu wodorowego