{"vars":{{"pageTitle":"Szwedzka gospodarka kurczy się o niemal 9 proc. mimo braku lockdownu. To jednak wciąż lepszy wynik niż w innych państwach Zachodu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ekonomia","epidemia","epidemia-koronawirusa","gospodarka","koronawirus","lockdown","makroekonomia","pkb","produkt-krajowy-brutto","szwecja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59750}} }
300Gospodarka.pl

Szwedzka gospodarka kurczy się o niemal 9 proc. mimo braku lockdownu. To jednak wciąż lepszy wynik niż w innych państwach Zachodu

Szwecja, jako jeden z niewielu krajów świata, zdecydowała się nie wprowadzać zamknięcia krajowej gospodarki podczas trwania pandemii koronawirusa. Jednak pomimo braku lockdownu szwedzki PKB zanotował mocny spadek, pisze SCB.

PKB Szwecji spadł o 8,6 proc. w drugim kwartale 2020 r., wyrównany sezonowo i w porównaniu z pierwszym kwartałem. W porównaniu z drugim kwartałem 2019 r. PKB spadł o 8,2 proc.

To największy spadek co najmniej od 1980 roku.

W związku z tym, w przestrzeni publicznej pojawiły się już opinie, że Szwedzi popełnili błąd nie decydując się na zamknięcie gospodarki, w ślad za większością innych państw Europy – doświadczyli oni bowiem istotnego spadku PKB przy jednoczesnym skoku liczby zachorowań.

Warto jednak pamiętać, że spadek PKB o 8,6 proc. jest znacząco mniejszy od tego, którego doświadczyły gospodarki niektórych innych rozwiniętych państw. W Stanach Zjednoczonych wyniósł on bowiem aż 33 proc., a w Niemczech niecałe 12 proc. Średnia dla krajów strefy euro również wyniosła 12 proc.

Więcej o tym na ile gospodarka Szwecji lepiej (o ile nie gorzej) poradziła sobie z pandemią koronawirusa od gospodarek innych państw, będzie prawdopodobnie można powiedzieć dopiero po czwartym kwartale 2020 roku.

Czy Szwecja zrobiła dobrze nie zamykając gospodarki na czas epidemii? Dane na to nie wskazują, ale dyskusja trwa