{"vars":{{"pageTitle":"UE rozważa wznowienie prac nad podatkiem cyfrowym od technologicznych gigantów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["big-tech","paolo-gentiloni","podatek-cyfrowy","podatki","polityka-fiskalna","stany-zjednoczone","technologie","ue","unia-europejska","usa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 grudnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":33593}} }
300Gospodarka.pl

UE rozważa wznowienie prac nad podatkiem cyfrowym od technologicznych gigantów

Unia jest gotowa wznowić swoje plany wprowadzenia podatku cyfrowego we wszystkich krajach wspólnoty, o ile negocjacje międzynarodowe zakończą się niepowodzeniem – powiedział Paolo Gentiloni, nowy unijny komisarz ds. gospodarki, pisze Financial Times.

Najważniejszy urzędnik gospodarczy w Brukseli podsycił tym samym transatlantycki spór o globalny podatek cyfrowy.

Stwierdzenie Gentiloniego jest reakcją na obawy, że starania OECD, aby ustalić minimalny próg podatku dla globalnych firm technologicznych stanęły na krawędzi załamania z powodu oporu Stanów Zjednoczonych.

W liście do OECD w tym tygodniu Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA, zmienił stanowisko Waszyngtonu w rozmowach międzynarodowych, opierając się proponowanemu zmuszeniu krajów do wprowadzenia podatku.

Paolo Gentiloni powiedział, że nie chce przesądzać o wyniku dyskusji, ale jeśli na szczeblu OECD nie dojdzie do porozumienia, Unia jest gotowa przedstawić plany reżimu podatkowego, który będzie obowiązywał wszystkie kraje.

Czytaj też:

>>> Michał Dworczyk: w Polsce nie będzie podatku cyfrowego

>>> Nowy podatek w Austrii