{"vars":{{"pageTitle":"Od paniki do klasyki: spis nastrojów w gospodarce na każdym etapie pandemii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["katarzyna-mokrzycka","ksiazka","lockdown","main","od-wielkiej-smuty-do-polskiego-ladu","polski-fundusz-rozwoju","polski-lad","przedsiebiorcy-w-pandemii","rozmowy-w-pandemii","wywiad","wywiady","wywiady-w-pandemii","zapis-pandemii"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"27 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":208066}} }
300Gospodarka.pl

Od paniki do klasyki: spis nastrojów w gospodarce na każdym etapie pandemii

Zaczęło się od poczucia beznadziei, braku perspektyw, łez. Później – pomimo że w statystykach pandemia rozwijała się w najlepsze – wrócił business as usual. Ten proces na bieżąco śledziła Katarzyna Mokrzycka w swoich pandemicznych rozmowach z przedsiębiorcami, a teraz wydajemy książkę.

Początku pandemii w naszej redakcji żaden reżyser filmu akcji lepiej by nie wymyślił: część z nas uciekała z Kirgistanu przekraczając na wariackich papierach kilka zamkniętych granic, inni odbywali kwarantannę w naszym opuszczonym przez pozostałych pracowników biurze przy placu Unii Lubelskiej, jeszcze inni trafili z całą rodziną na trzytygodniową izolację z podejrzeniem Covid-19 u seniorów… Tym wszystkim emocjom towarzyszyła codzienna praca: pisanie artykułów, wydawanie newsletterów, przeprowadzanie wywiadów.

Ta zwykła, codzienna praca w nadzwyczajnych okolicznościach pandemii w wielu miejscach okazywała się przeżyciem epokowym. Nasza redakcyjna koleżanka, Kasia, odczuła to najbardziej. Podczas, kiedy my łapaliśmy ostatni komercyjny lot do Europy, czy odmeldowywaliśmy przez domofon kwarantannowe posłuszeństwo, red. Mokrzycka przeprowadzała wywiady z przedsiębiorcami, którym z dnia na dzień odcięto możliwość prowadzenia działalności.

To z Katarzyną Mokrzycką pierwsze gospodarcze ofiary pandemii dzieliły najtrudniejsze chwile w całej swojej działalności biznesowej. Te emocje i takie rozmowy są absolutnie unikatowe; za naszego życia już się nie powtórzą.

Pamiętam, jak czekaliśmy na rozmowy Kasi: kiedy wiedzieliśmy, że ma wywiad i że jest w trakcie spisywania ja z wypiekami na twarzy sprawdzałam, czy już jest w CMS-ie (CMS to redakcyjny backstage, gdzie przygotowuje się teksty do publikacji na stronie), aby przedpremierowo poznać jego treść.

Kiedy pierwszy raz przeczytałam słowa Piotra Wójcika, prezesa Meble Wójcik („Nie ma gdzie się przenieść. Mój tata w 1998 r. stracił z dnia na dzień rynek rosyjski. Znalazł nowych odbiorców, ale miał otwarty obszar do poszukiwań. W tej chwili zamknięte są niemal wszystkie rynki. Nawet jeśli w Ameryce Płd. dzisiaj dałoby się jeszcze coś sprzedać, to nie wiadomo, jak długo to potrwa”), pomyślałam, że kiedyś z tego powstanie epokowa książka.

Długo nie musiałam czekać. „Rozmowy w pandemii. Od wielkiej smuty do Polskiego Ładu”, autorstwa Katarzyny Mokrzyckiej, pierwsze książkowe wydawnictwo 300Gospodarki, to pozycja symboliczna i rzetelnie oddająca duch epoki Covid-19. Powstało wiele projektów dokumentujących pandemię: relacje lekarzy z pierwszej linii walki, książki o sytuacji w służbie zdrowia w czasie dna kryzysu, projekty fotograficzne o funkcjonowaniu domów w lockdownie czy o epidemicznych protestach.

Teraz publikacji swojej historii doczekali się przedsiębiorcy i ich otoczenie – ci, których perspektywy przetrwania zmieniały się jak w kalejdoskopie. Na początku mogli panikować; na dalszych etapach, jakby przywykli, pytani „how is business?” coraz częściej machali ręką, jakby chcieli powiedzieć: „klasyka”.

O czym jest ta książka?

Książka „Rozmowy w pandemii”, to wybór 30 wywiadów z przedsiębiorcami i ekonomistami z okresu 18 miesięcy pandemii, które ukazały się w portalu 300Gospodarka.pl od marca 2020 r., do września 2021 r.

Zbiór otwiera rozmowa przeprowadzona tuż po ogłoszeniu w Polsce lockdownu w marcu 2020 roku. Kolejne wywiady, w kolejnych miesiącach trwania pandemii, pokazują zmieniającą się rzeczywistość, ale także zmieniające się podejście biznesu i jego otoczenia do zagrożenia – od paraliżującej niemocy, przez nowe spojrzenie na przedsiębiorczość, do etapu kiedy możliwa już była próba oceny nowych rozwiązań proponowanych przez rząd, które mają służyć odbudowie gospodarki naruszonej pandemią – czemu towarzyszą komentarze ekonomicznych ekspertów. Rozmowa zamykająca, opowiadając o polskim wynalazku, który ma szansę zrewolucjonizować światową medycynę, to nowe otwarcie, nowy etap, nowa nadzieja.

Pandemia jest sytuacją bez precedensu w gospodarce uprzemysłowionej, dlatego do publikacji, które odzwierciedlają reakcje i decyzje podejmowane w tym czasie, kolejne pokolenia przedsiębiorców, ekonomistów i badaczy będą wracać jeszcze przez wiele lat.

Rozmowy Katarzyny Mokrzyckiej z przedsiębiorcami uzupełnia świetna okładka Adriana Cibickiego, który na co dzień jest częścią 300Redakcji odpowiadającą za upiększanie naszych tekstów i analiz.

Co o książce sądzą inni?

„Rozmowy Katarzyny Mokrzyckiej z przedsiębiorcami i ekonomistami stanowią ciekawą dokumentację kryzysu pandemicznego w polskiej gospodarce, absolutnie wyjątkowego okresu głębokiego załamania aktywności ekonomicznej, a później jej wyjątkowo szybkiego odbicia. W rozmowach widać, jak dynamicznie zmieniały się główne wyzwania stojące przed decydentami. Na początku były to brak płynność i spadek przychodów. Jeden z przedsiębiorców mówi, że boi się, iż przychody mogą mu spaść w ciągu roku nawet do 30 proc.

Tymczasem późniejsze dane pokazały, że w rzeczywistości nie spadły prawie w ogóle. Dlaczego? Bo załamanie szybko się skończyło i stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami. Jak wykorzystać moment przyspieszenia technologicznego? Jak zreorganizować system fiskalny? Jak pchnąć gospodarkę na nowe tory? Te wszystkie tematy Katarzyna Mokrzycka porusza w sposób dociekliwy, ale też z zachowaniem profesjonalnego dziennikarskiego dystansu i chłodnego oglądu. Jej wywiady będą stanowiły wartościowy element kryzysowego archiwum”, uważa Ignacy Morawski, dyrektor analiz i szef platformy SpotData w Bonnier Business Polska, wydawcy m.in. Pulsu Biznesu.

„W momentach tak gigantycznego przyspieszenia procesów zmian gospodarka jest jeszcze bardziej pasjonującym tematem niż zwykle. Warto wtedy za pomocą rozmów z ciekawymi ludźmi przykładać termometr do rozgrzanej rzeczywistości i sprawdzać gdzie idziemy, co zmienia się w sposób trwały a co jest tylko głośnym ale jednak szumem. Rozmowy które znajdują się w tej książce pozwalają zrozumieć rzeczywistość ponieważ pokazują jak rozumieją ją ci którzy swoimi codziennymi decyzjami tą rzeczywistość kształtują”, mówi Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.

Warto wiedzieć, że partnerem wydania książki Katarzyny Mokrzyckiej „Rozmowy w pandemii. Od wielkiej smuty do Polskiego Ładu” jest Polski Fundusz Rozwoju.