{"vars":{{"pageTitle":"Paweł Borys: Jeszcze w lipcu wystartują inwestycje z KPO prefinansowane przez PFR","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["kamienie-milowe","kpo","main","najnowsze","pfr","prefinansowanie-inwestycji","tarcza-finansowa"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"19 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":328871}} }
300Gospodarka.pl

Paweł Borys: Jeszcze w lipcu wystartują inwestycje z KPO prefinansowane przez PFR

Planujemy ruszyć z całym systemem prefinansowania inwestycji w ramach KPO w lipcu – zapowiada Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR ma dziś na te projekty około 10 mld zł ze zwrotów od firm, które w pandemii otrzymały pomoc w ramach tarcz finansowych.

Jeszcze w lipcu mają ruszyć transfery na pierwsze inwestycje w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), powiedział 300Gospodarce Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR ma zapewnić finansowanie projektów w trakcie ich realizacji – zanim nie pojawią się fundusze z UE.

To dlatego, że przekazanie Polsce środków unijnych jest uzależnione od spełnienia tzw. kamieni milowych. To dlatego, że środki z KPO są płacone „z dołu”. Oznacza to, że Polska może otrzymać środki dopiero po realizacji inwestycji, jeśli ich kształt zaakceptuje Komisja Europejska.

Prefinansowanie ruszy jeszcze w tym miesiącu

Planujemy ruszyć w lipcu z całym systemem prefinansowania inwestycji w ramach KPO. Operacyjnie kończymy prace nad całym systemem wdrażania KPO. Zbudowaliśmy nadzwyczaj szybko – bo w zaledwie trzy miesiące – cały system informatyczny do obsługi KPO. Trwa podpisywanie umów  z wszystkimi instytucjami, które są odpowiedzialne za realizację tych inwestycji. Za chwilę będziemy gotowi żeby KPO wystartowało – mówi Paweł Borys.

Plan rządowy zakłada, że PFR przeznaczy na inwestycje z KPO środki, które odzyskuje od firm wspieranych w pandemii z tarcz finansowych.

Szacujemy, że spłaconych zostanie 25 mld zł, a już mamy ponad 10 mld, które mogą trafić na projekty z KPO. PFR jest operatorem KPO,  mamy zapewnić bezpieczeństwo finansowe tego programu. Nie ma kwoty maksymalnej – przekażemy tyle, na ile będzie zapotrzebowanie. Jesteśmy przygotowani finansowo, nawet gdyby środki z UE miały zacząć płynąć dopiero na początku przyszłego roku – zapewnia prezes PFR.

Zdaniem Pawła Borysa jak najszybsze uruchomienie inwestycji z KPO ma znaczenie strategiczne dla utrzymania wzrostu PKB w przyszłym roku.

Wchodzimy w okres spowolnienia gospodarczego, a sprawne rozpoczęcie inwestycji z KPO może podnieść PKB Polski w 2023 roku nawet o 1 punkt procentowy. Ma to więc istotne znaczenie dla zapobiegania recesji. KPO jest też jednym z ważnych instrumentów do ustabilizowania kursu złotego, co ma wpływ także na inflację. Chodzi o to, by spowolnienie miało łagodny charakter, żeby to było miękkie, a nie twarde lądowanie – mówi prezes Borys.

Rząd podpisał uchwałę o prefinansowaniu inwestycji z KPO przez Polski Fundusz Rozwoju 21 czerwca.

Minister Waldemar Buda przedstawił wówczas krótko model realizowania inwestycji z udziałem PFR:

– Te środki będą do dyspozycji tych resortów, które mają przygotowane już programy inwestycji. Po wpłynięciu wniosku, będą od razu procedowane.

Potencjał gospodarczy Polski się kurczy. Ale reformy mogą odwrócić ten trend