{"vars":{{"pageTitle":"Polacy są zdecydowanie mniej aktywni zawodowo niż średnia UE. A z wiekiem te różnice się tylko pogłębiają","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["aktywnosc-zawodowa","main","polski-instytut-ekonomiczny","praca","rynek-pracy","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":94338}} }
300Gospodarka.pl

Polacy są zdecydowanie mniej aktywni zawodowo niż średnia UE. A z wiekiem te różnice się tylko pogłębiają

Aktywność zawodowa Polaków w prawie wszystkich kategoriach wiekowych jest znacznie niższa niż średnia aktywność w Unii Europejskiej – wynika z danych zebranych przez Polski Instytut Ekonomiczny.

W Polsce w grupie wiekowej 20-64 lata jest aktywnych 75,5 proc. osób, zaś w Unii Europejskiej niemal 79 proc. Decyduje o tym nie tylko niższy wiek emerytalny, ale również obserwowany proces stopniowego wychodzenia z rynku pracy osób przekraczających granicę 50 lat.

Poniżej grafika obrazująca współczynnik aktywności zawodowej mężczyzn w Polsce i UE:

A poniżej ta sama statystyka dla kobiet:

Porównanie aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w Polsce i w Unii Europejskiej prowadzi do kilku ciekawych wniosków:

1. Po przekroczeniu 50. roku życia polscy mężczyźni wykazują się wyraźnie mniejszą aktywnością zawodową. W grupie wiekowej 55-59 lat aktywnych zawodowo jest już 74,4 proc. Polaków w porównaniu do 83,1 proc. Europejczyków;

2. Osiągnięcie granicy wieku 50 lat wiąże się również z dezaktywizacją zawodową Polek. W grupie wiekowej 55-60 lat aktywnych jest 63,8 proc. kobiet w Polsce w porównaniu do 71,1 proc. kobiet w Unii Europejskiej;

3. Polki w wieku 20-34 lata są rzadziej aktywnej niż kobiety w Unii Europejskiej, co wynika w głównej mierze z wysokiego odsetka kobiet studiujących w Polsce.

Dlaczego w wieku przedemerytalnym Polacy częściej niż obywatele innych państw wychodzą z rynku pracy?

Jak wynika z raportu PIE, do istotnych czynników zniechęcających do pracy należy między innymi niska dostępność pracy na część etatu w Polsce. Pod tym względem nasz kraj znajduje się na końcu europejskiego rankingu.

W Polsce w grupie wiekowej 50-64 lata na część etatu pracuje 7 proc. Polaków w porównaniu do 20 proc. obywateli pozostałych państw Unii.

Tymczasem, wraz z pogarszającym się stanem zdrowia oraz koniecznością sprawowania opieki nad innymi członkami rodziny, aktywność zawodowa w pełnym wymiarze przestaje być możliwa” – komentuje PIE.

Oficjalny wiek emerytalny wyjdzie z użycia. W wieku 70 lat będziemy wciąż pracować – wywiad z głównym ekonomistą PFR