{"vars":{{"pageTitle":"Polska z najwyższą inflacją w UE. Ale w innych krajach Europy Środkowej również nie jest dobrze","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["banki-centralne","cee","inflacja","stopy-procentowe","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"14 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":189112}} }
300Gospodarka.pl

Polska z najwyższą inflacją w UE. Ale w innych krajach Europy Środkowej również nie jest dobrze

Polska jest inflacyjnym liderem Unii Europejskiej, ale ekonomiści z PKO BP zwracają uwagę, że inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej również nie mają się czym chwalić. 

Litwa, Rumunia, Estonia czy Węgry co prawda są za Polską jeśli chodzi o wysokość wskaźnika inflacji, ale nie jest u nich dobrze.

Jaka jest różnica między nami a innymi krajami naszego regionu? Banki centralne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zapoczątkowały cykl podwyżek kosztu pieniądza, gdy inflacja kształtowała się na dużo niższym poziomie.

To m. in dlatego Polska pozostaje krajem z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej.

Według najnowszych danych inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 5,4 proc. w ujęciu rocznym..

To oznacza, że inflacja pobiła 20-letni rekord – ostatni raz na takim poziomie była w czerwcu 2001 roku, kiedy przekroczyła 6 proc.

„W Czechach odczyt inflacji zaskoczył in-plus, wzrastając do poziomu 4,1 proc. r/r za sierpień. Na Węgrzech zakładana jest podwyżka stóp procentowych, co będzie jeszcze bardziej pogłębiało różnice prowadzonej polityki pieniężnej w bankach centralnych regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Z kolei rosyjski bank centralny podniósł główną stopę procentową o 25 pb do poziomu 6,75 proc. Sukcesywna normalizacja polityki pieniężnej w Rosji jest odpowiedzią banku centralnego na nadmierną inflację, na czym korzysta rosyjski rubel wspierany dodatkowo wzrostem wyceny ropy naftowej” – wyliczają ekonomiści z PKO BP.

Czytaj więcej o inflacji w Polsce: