{"vars":{{"pageTitle":"Gry i rozwój technologiczny to coś, czym GPW może się wyróżnić na świecie - wywiad z Markiem Dietlem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["inwestycje","wywiady"],"pageAttributes":["gielda","gielda-papierow-wartosciowych-w-warszawie","gospodarka-na-nowo","main","marek-dietl"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"25 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":97042}} }
300Gospodarka.pl

Gry i rozwój technologiczny to coś, czym GPW może się wyróżnić na świecie – wywiad z Markiem Dietlem

W cyklu video podcastów 300Gospodarki i Impactu co tydzień zapraszamy ekonomistów, polityków i ekspertów, aby tłumaczyli nam, jak będzie wyglądać „Gospodarka na Nowo”.

W 54. odcinku podkastu gościł Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Z prezesem GPW rozmawialiśmy m. in. o limitach rozwoju warszawskiej giełdy i o tym, czym GPW może się wyróżnić na świecie.

“Przy okazji debiutu Allegro wiele funduszy technologicznych, które wcześniej nie interesowały się Polską się zainteresowały się naszym rynkiem. To stało się także dzięki temu, że staliśmy się numerem jeden jeśli chodzi o spółki z sektora gamedev (gier), więc powoli ten proces umiędzynarodowienia i zwracania uwagi na nas postępuje” – powiedział Dietl.

Prezes GPW dodał, że trzeba zdawać sobie sprawę z dysproporcji gospodarki.

„Kiedyś jeden trader w Hongkongu powiedział mi, że ciężko będzie go przekonać, aby handlował na giełdzie, która jest w kraju o wielkości połowy średniej prowincji chińskiej i jest oddalony o 15 tys. km od jego biura. Musimy sobie uświadomić, że w skali świata Polska wytwarza niecałe 1 proc. globalnego PKB i to będzie nasze naturalne ograniczenie. Stąd my wychodzimy bardzo mocno z kartą technologiczną, bo uważam, że łatwiej jest zareklamować międzynarodowych traderom nasze kompetencje w technologii niż nagle wmówić im, że że jesteśmy tak dużym rynkiem jak amerykański, chiński, japoński czy koreański.”

Marek Dietl powiedział, że jest bardzo pozytywnie nastawiony do branży EFTów, ale według niego w Polsce brakuje regulacji w tym zakresie.

„Takie regulację są chociażby w Stanach Zjednoczonych i jako Giełda Papierów Wartościowych będziemy w tym roku zabiegać o to, żeby stworzyć specjalny specjalną legislację ułatwiającą tworzenie funduszy ETF. W tej chwili one działają w reżimie funduszy inwestycyjnych, natomiast nie jest to ściśle dostosowane legislacja do tego jak działają takie etf-y wszędzie na świecie.”

W opublikowanym we wrześniu rankingu najbardziej wpływowych osób dla polskiej gospodarki 2020, który przygotowały wspólnie redakcje 300Gospodarki, RMF FM i money.pl, Marek Dietl znalazł się na 36 miejscu.

Odcinek został nagrany w siedzibie firmy CRIDO na warszawskiej Woli.

Naszych podcastów można również słuchać na Spotify, ApplePodcasts, Podchaser, Deezer, Soundcloud i buzzsprou.