{"vars":{{"pageTitle":"Bierzesz napój na wynos? Zapłacisz za kubek. Nowe przepisy o jednorazowym plastiku [EXPLAINER]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","explainer"],"pageAttributes":["dyrektywa-plastikowa","dyrektywa-sup","gastronomia","handel-detaliczny","jednorazowe-tworzywa-sztuczne","main","najnowsze","ochrona-srodowiska","opakowania","plastik","tworzywa-sztuczne","unia-europejska","zywnosc"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"4 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":653770}} }
300Gospodarka.pl

Bierzesz napój na wynos? Zapłacisz za kubek. Nowe przepisy o jednorazowym plastiku [EXPLAINER]

Dlaczego Polska wprowadza przepisy o jednorazowym plastiku? Ile zapłacimy za pojemnik z jedzeniem lub napojem na wynos? Jakie jeszcze zmiany wynikają z unijnej dyrektywy SUP? Przedstawiamy regulacje najważniejsze dla konsumentów.

W styczniu weszły w życie nowe opłaty. Zapłacimy za jednorazowe opakowania, w których sprzedawana jest żywność i napoje. To część wprowadzanych w Polsce przepisów z zakresu unijnego prawa, które ma na celu ograniczenie korzystania z tworzyw sztucznych – dla dobra środowiska i dla zdrowia ludzi.

Z tego tekstu dowiesz się:

Czym jest dyrektywa SUP?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 2019 roku w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko nazywana jest potocznie dyrektywą SUP. To skrót od “single-use plastics” czyli pojęcia tworzyw sztucznych jednorazowego użytku.

Unijne przepisy mają na celu zapobieganie i ograniczanie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, w szczególności środowisko morskie, oraz na zdrowie ludzi.

Regulacje dyrektywy obejmują następujące produkty:

Tam, gdzie zrównoważone alternatywy są łatwo dostępne i przystępne cenowo, produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie można wprowadzać na rynki państw członkowskich UE. W przypadku innych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych Unia koncentruje się na ograniczeniu ich stosowania.


Czytaj także: Znaleziono mikroplastik w chmurach. Alarmujące odkrycie chińskich naukowców


Ten drugi cel UE chce osiągnąć poprzez działania uświadamiające i wprowadzenie szczegółowych wymogów wobec tych produktów. Innym sposobem jest wymóg informowania konsumentów na etykietach produktów.

W dyrektywie zawarto też cel selektywnej zbiórki 77 proc. plastikowych butelek do 2025 r. i 90 proc. do 2029 r. Drugi cel to wykorzystanie w butelkach PET na napoje 25 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu od 2025 r. A następnie 30 proc. we wszystkich plastikowych butelek na napoje od 2030 r.

Jakie przepisy dyrektywy już weszły w życie?

Polska zaczęła wdrażać przepisy dyrektywy z opóźnieniem. Odpowiednią ustawę uchwalono dopiero wiosną 2023 roku. W dyrektywnie założono, że wszystkie państwa powinny ją wdrożyć do lipca 2021 roku.

Część przepisów ustawy weszła w życie jeszcze w 2023 roku – chodzi o zakaz produkcji jednorazowych produktów takich, jak patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, pojemniki i kubki z polistyrenu ekspandowanego.

Inne weszły w życie z początkiem 2024 roku. To obowiązek pobierania opłaty za jednorazowe kubki i pojemniki, w których sprzedawana jest żywność i napoje. Przedsiębiorcy powinni też klientom zapewnić alternatywę wobec jednorazowych opakowań.

Ile zapłacimy za jednorazowe opakowania?

Obowiązek doliczania opłaty ciąży zarówno na przedsiębiorstwach handlowych, jak i gastronomicznych. Oznacza to, że droższe będą na przykład napoje kupowane w kawiarni na wynos.

Wysokość opłaty to 20 groszy od kubka lub wieczka do niego. W przypadku pojemnika na żywność – z pokrywką lub bez – to 25 groszy od sztuki.

Jakie inne zmiany wejdą w życie w tym roku?

Od 1 lipca 2024 roku plastikowe nakrętki od butelek i innych opakowań będą musiały być połączone z tymi pojemnikami. To także skutek wdrożenia dyrektywy SUP, tym razem w ramach nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Połączenie nakrętek z butelkami to sposób na usprawnienie selektywnej zbiórki odpadów. Część producentów już wprowadziła opakowania spełniające ten wymóg.

Polecamy także: