{"vars":{{"pageTitle":"Czy konkurs NCBR pozwoli nabrać wiatru w żagle polskim wynalazcom z branży OZE? W półfinale jest 51 zespołów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energia-odnawialna","energia-wiatrowa","konkurs","ncbr","oze","polskie-wynalazki","wielkie-wyzwanie-energia","wynalazki"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"16 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149060}} }
300Gospodarka.pl

Czy konkurs NCBR pozwoli nabrać wiatru w żagle polskim wynalazcom z branży OZE? W półfinale jest 51 zespołów

Konkurs  na polski wynalazek z zakresu energii odnawialnej właśnie dotarł do półfinału.  Na półmetku „Wielkiego Wyzwania: Energia” jest 51 zespołów, które walczą o milion złotych na rozwój projektu przydomowych wiatraków.

Konkurs “Wielkie wyzwanie: Energia” powstał z myślą o stymulowaniu przełomowych rozwiązań dotyczących tworzenia małogabarytowych instalacji wykorzystujących energię wiatru oraz magazyny energii.

Jak informuje organizator, właśnie zakończyła się faza ćwierćfinałów. Pierwotnie do półfinałów miało zostać dopuszczonych 40 zespołów. Jednak ze względu na wysoki poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań do półfinałów dostało się 51 zespołów.

“Zadanie polega na przygotowaniu rozwiązania pozwalającego na produkcję i ewentualnie magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z siły wiatru w najbardziej efektywny sposób, w warunkach przydomowych i przy niewielkich, charakterystycznych dla Polski, prędkościach wiatru” – podaje NCBiR, agencja rządowa, która poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców przy wdrażaniu projektów badawczych.


Obejrzyj również: Jak NCBR chce wspierać innowacje w ramach Europejskiego Zielonego Ładu? [PODCAST]


Zdaniem NCBR, przyjazne środowisku technologie opracowywane w „Wielkim Wyzwaniu: Energia” mają szansę sprawdzić się w różnych miejscach. Nie tylko w naszych domach, ale też np. w budynkach użyteczności publicznej, w ośrodkach agroturystycznych, przejściach podziemnych czy tunelach kolejowych. Pomogą tym samym promować energetykę wykorzystującą odnawialne źródła.

W konkursie biorą udział pasjonaci OZE i energetyki wiatrowej, a wśród nich m.in. naukowcy, studenci czy „garażowi” wynalazcy. Nad swoimi rozwiązaniami uczestnicy pracują samodzielnie bądź w drużynach.

Przebieg konkursu

W ostatniej fazie zmagań zespoły miały za zadanie przesłać do oceny materiał wideo, dokumentujący działanie swojego prototypu podczas wiatru. Na tym etapie urządzenie powinno być w stanie przekształcić energię kinetyczną na elektryczną.

Półfinał „Wielkiego Wyzwania: Energia” polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością, ale identycznego dla każdej z drużyn.

Jestem przekonany, że do półfinałów drużynom uda się dopracować prototypy i że rezultaty Wyzwania wzmocnią polski potencjał w dziedzinie małogabarytowych elektrowni wiatrowych” – powiedział Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Do finału na PGE Narodowym w Warszawie zakwalifikuje się dziesięć najlepszych ekip konstruktorskich. W tym etapie rywalizacja potrwa maksymalnie 6 godzin, a zespół, którego urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, wygra 1 milion złotych.

Spośród półfinalistów jury wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Nagrodę specjalną w tej kategorii otrzyma ten spośród nominowanych uczestników, którego urządzenie uzyska największą liczbę głosów publiczności.

Konkurs „Wielkie Wyzwanie: Energia” można śledzić tutaj.

O NCBR

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową, która współfinansuje procesy B+R w rodzimych przedsiębiorstwach, zmniejszając ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu projektów badawczych. Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Zaprojektuj przydomowy wiatrak i wygraj milion. Ekspert tłumaczy, na czym polega innowacyjny konkurs NCBR [WYWIAD]