{"vars":{{"pageTitle":"Dopłaty na zamykanie nierentownych kopalni węgla. Polska wystąpi w styczniu o notyfikację do KE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","komisja-europejska","pgg","tauron-wydobycie","transformacja-energetyczna","wegiel","weglokoks-kraj"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"18 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":248692}} }
300Gospodarka.pl

Dopłaty na zamykanie nierentownych kopalni węgla. Polska wystąpi w styczniu o notyfikację do KE

Polski rząd wystąpi w styczniu do Komisji Europejskiej o notyfikację wsparcia dla przedsiębiorstw górniczych w związku z ograniczeniem wydobycia węgla, wynika z uzasadnienia projektu rozporządzenia w sprawie dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw górniczych.

Projekt znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych.„Obecnie przygotowywany jest wniosek notyfikacyjny do KE, którego przekazanie planuje się w styczniu 2022 r.” – czytamy w uzasadnieniu projektu. Notyfikacja to obowiązek informowania UE o projektowanych krajowych aktach prawnych, w celu harmonizacji prawa krajowego i unijnego.


Czytaj także: Fit for 55 czy trwanie przy węglu? Obie opcje będą Polskę kosztować dziesiątki miliardów


Decyzja Rady w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla, regulująca kwestie pomocy dla sektora górnictwa węgla kamiennego, wygasa 31 grudnia 2027 roku. Podstawą notyfikacji Komisji Europejskiej nowego systemu wsparcia (obejmującego również finansowanie dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa) będą ogólne regulacje w zakresie udzielania pomocy państwa tj. art. 107 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Nowy system wsparcia został przekazany do Komisji Europejskiej 26 maja 2021 r, w celu prenotyfikacji. Beneficjentami systemu wsparcia będą Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2022- 2031 na finansowanie dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw ma trafić z budżetu 28 821 mln zł.

Polska wydała bilion zł na paliwa kopalne w 20 lat. Wzbogaciła się na tym głównie Rosja