{"vars":{{"pageTitle":"Elektrownia Ostrołęka pomyślnie przeszła kontrolę środowiskową","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia","energa","energetyka","gazy-cieplarniane","orlen","ostroleka","spaliny","wegiel"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"23 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":221793}} }
300Gospodarka.pl

Elektrownia Ostrołęka pomyślnie przeszła kontrolę środowiskową

Energa Elektrownie Ostrołęka, spółka zależna Energi z Grupy PKN Orlen, pomyślnie przeszła kontrolę Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ).

Kontrola wykazała, że w całym 2020 roku emisje elektrowni w zakresie tlenków azotu (NOx) i dwutlenku siarki (SO2) nie przekroczyły 50 proc. maksymalnych wartości dopuszczanych przez pozwolenie zintegrowane, a w przypadku pyłów roczna emisja wyniosła ok. 25 proc. dopuszczalnego poziomu.

„Kontrola potwierdziła, że przez cały rok 2020 oraz osiem miesięcy roku 2021 spółka przestrzegała przepisów i decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska. W ciągu 20 miesięcy objętych kontrolą, WIOŚ nie tylko nie stwierdził ani jednego przekroczenia dopuszczalnych norm emisji w zakresie pyłów, NOx, SO2 – inspektorzy potwierdzili też, że właściciel Energi Elektrowni Ostrołęka ściśle przestrzega wynikających z pozwolenia zintegrowanego obowiązków pomiarowych i monitoringu w zakresie emisyjności, w tym pomiarów ciągłych” – podano.

W ostatnich latach Elektrownia Ostrołęka B zrealizowała projekty inwestycyjne oraz modernizacje, które dostosowały działalność instalacji do rygorów unijnych wynikających z Konkluzji BAT (best available technology – najlepsze dostępne technologie), które dla aktywów jej klasy weszły w życie w połowie sierpnia tego roku. Wśród inwestycji była m.in. zabudowa instalacji redukcji NOx metodą katalityczną (SCR) oraz budowa drugiej instalacji odsiarczania spalin.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.

Przełomowy raport MAE: Koniec z węglem, ropą i gazem w energetyce powinien przyjść teraz