{"vars":{{"pageTitle":"Energa buduje nową farmę fotowoltaiczną na dawnych terenach kopalni węgla Adamów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["energa","energia-odnawialna","farma-sloneczna","farma-wiatrowa","odnawialne-zrodla-energii","orlen","oze","tereny-pokopalniane","transformacja-energetyczna","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"21 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":83027}} }
300Gospodarka.pl

Energa buduje nową farmę fotowoltaiczną na dawnych terenach kopalni węgla Adamów

Energa z Grupy Orlen planuje budowę nowej farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy ok. 100 megawatów. Inwestycja powstanie na poeksploatacyjnych terenach kopalni Adamów w gminie Przykona w Wielkopolsce.

Instalacja będzie elementem powstającego Centrum OZE Energa. Projekt PV Mitra znajduje się w fazie prac planistycznych, w tym trasowania linii elektroenergetycznych, które połączą inwestycję z siecią przesyłową.

Trwają również działania zmierzające do uzyskania kompletu decyzji administracyjnych, w tym uzyskania warunków przyłączeniowych i pozwolenia na budowę. Spółka szacuje, że ich pozyskanie będzie możliwe już w 2021 roku.


Czytaj także: Orlen zaprezentował strategię na 2030 rok: więcej OZE, inwestycje w efektywność oraz neutralność klimatyczna w 2050 roku


“W zaprezentowanej przez nas niedawno strategii Orlen 2030 jasno zadeklarowaliśmy, że będziemy inwestować w odnawialne źródła energii. Już teraz posiadamy ok. 450 megawatów zainstalowanych w OZE, a w perspektywie dekady chcemy zwiększyć nasze odnawialne moce do 2,5 gigawatów” – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, większościowego właściciela Grupy Energa.

“W tym roku planujemy pozyskanie pozwolenia na realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Będzie to kolejny ważny krok w rozbudowie nowoczesnego, niskoemisyjnego segmentu energetycznego i dalszej dywersyfikacji źródeł przychodów koncernu” – dodał prezes.

Lokalizacja tych projektów w gminie Przykona, na terenach zrekultywowanych po odkrywkach kopalni węgla brunatnego Adamów nie jest przypadkowa. Zastępują one działające tam wcześniej źródła konwencjonalne, a jednocześnie wykorzystują istniejącą nadal infrastrukturę przesyłową.


Przeczytaj też: Czy zielona strategia PGE ma sens? Raport IEEFA stwierdza jasno: strategia na rok 2030 jest przestarzała


Na tym terenie już teraz działa uruchomiona w lipcu 2020 roku farma wiatrowa Przykona o mocy 31 megawatów.

Obok niej powstanie też farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy 20 megawatów. W momencie oddania do użytku będzie to największa instalacja fotowoltaiczna wśród aktywów OZE Energi.

Według szacunków, po wybudowaniu PV Gryf oraz PV Mitra aktywa działające w ramach Centrum OZE Energi będą w stanie zasilić ok. 100 tys. gospodarstw domowych.

Obecnie Energa OZE zarządza dwiema komercyjnymi farmami fotowoltaicznymi – PV Delta o mocy zainstalowanej 1,63 megawatów oraz PV Czernikowo 3,77 megawatów.

Przez trzy pierwsze kwartały ubiegłego roku obie farmy wyprodukowały ok. 5 gigawatogodzin energii elektrycznej. Wynik ten pozwolił zasilić ok. 2,5 tys. gospodarstw domowych, a jednocześnie zredukował emisję CO2 o 3,8 ton.

6 wykresów, które pokazują, jak dużo traci Polska na odwlekaniu transformacji energetycznej