{"vars":{{"pageTitle":"Koronawirus jest bardziej zaraźliwy i niebezpieczny tam, gdzie jest zanieczyszczone powietrze. Czyli w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["choroba","koronawirus","main","nauka","pandemia","smog","zanieczyszczenie-powietrza","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"25 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":70729}} }
300Gospodarka.pl

Koronawirus jest bardziej zaraźliwy i niebezpieczny tam, gdzie jest zanieczyszczone powietrze. Czyli w Polsce

Nawet niewielki wzrost długotrwałego wystawienia na zanieczyszczenia powietrza przyczynia się do wzrostu śmiertelności na Covid-19 – wynika z analiz naukowców opisanych przez The Guardian.

Wzrost zanieczyszczeń przyczynia się do wzrostu ryzyka zgonu o 11 proc. – informuje The Guardian. Badanie, na podstawie którego badacze potwierdzili intuicje dotyczące związku między wystawieniem płuc na wpływ zanieczyszczenia powietrza a dotkliwością przebiegu koronawirusa opublikowano w czasopiśmie naukowym Science Advances.

Naukowcy uzyskaliby pewność co do tego, które czynniki i w jakim stopniu wpływają na przebieg choroby, gdyby mogli poddać analizie indywidualne dane ogromnej grupy pacjentów dotyczące ich wieku, stanu zdrowia, historii nałogów itd. Obecnie mogą jednak opierać się jedynie na mniej precyzyjnej analizie całych grup pacjentów.

Jednak choć problem wymaga dalszych badań, już dziś wiadomo, że poziom zanieczyszczenia powietrza jest skorelowany z wzrostami zakażeń na koronawirusa.


Czytaj też: Raport: Rozszerzmy obszary chronione do 30% planety, by chronić naturę i odbudować gospodarkę


Inne badanie opublikowane na łamach Cardiovascular Research, które przytacza brytyjski dziennik, porównało dane o zanieczyszczeniu powietrza z całego świata z danymi na temat zgonów na Covid-19.

Badacze uznali, że nawet 15 proc. śmierci na koronawirusa może wiązać się z zanieczyszczeniem powietrza.

O badaniach, z których wynikało, że istnieje związek między ciężkim przechodzeniem zakażenia Covid-19 a paleniem papierosów i smogiem 300Gospodarka pisała tutaj w marcu.

Związek przebiegu choroby z poziomem zanieczyszczenia powietrza wskazuje też na korelację między ochroną środowiska a troską o zdrowie.

W niedawnym raporcie badacze wielu dziedzin nauk ścisłych wskazywali, że przeciwdziałanie pandemiom pod wieloma względami powinno obejmować podobne kroki, co walka z kryzysem klimatycznym i ekologicznym. 300Gospodarka pisała o tym w tym artykule.

Polska najbardziej zanieczyszczona w Europie

Polskie powietrze od lat jest w niechlubnych czołówkach rankingów najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE 37 leży w Polsce.

Pod względem zanieczyszczenia powietrza benzo(a)pirenem Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród trzydziestu trzech przebadanych krajów europejskich, zaś pod względem średniego stężenia pyłu PM 2,5 jesteśmy na czwartym miejscu.

Natomiast według badań IQAir, wśród 100 najgorszych miast pod względem jakości powietrza na kontynencie aż 29 znajduje się w Polsce, a 24 we Włoszech.

Spośród polskich miejscowości umieszczonych w rankingu najwyższą pozycję pod względem średniego zanieczyszczenia powietrza w 2019 roku zajęły Goczałkowice-Zdrój (sklasyfikowane na 9. miejscu w Europie). Stężenie pyłów PM2,5 w tej niewielkiej miejscowości o statusie uzdrowiska położonej na Górnym Śląsku wyniosło w 2019 średnio 29,6 µg/m³.

Na kolejnych pozycjach pod względem stężenia pyłów PM2,5 znalazły się: Ksawerów w woj. łódzkim (11. miejsce), Zgierz w woj łódzkim (15. miejsce), Bielsko-Biała w woj. śląskim (16. miejsce) oraz Katowice (21. miejsce).

Koszty zdrowotne smogu w Polsce sięgają 111 miliardów złotych, szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie “Smog w Polsce i jego konsekwencje”.

Oto artykuł sprzed 8 lat, który wyjaśnia związek między rosnącym ryzykiem pandemii a wpływem człowieka na środowisko