{"vars":{{"pageTitle":"Nowa edycja dopłat dla prosumentów. Co trzeba wiedzieć o programie "Mój Prąd"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","explainer"],"pageAttributes":["300klimat","energia-odnawialna","fotowoltaika","klimat","moj-prad","najnowsze","nfosigw","ogrzewanie","prosumenci"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"22 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":529462}} }
300Gospodarka.pl

Program Mój Prąd w nowej odsłonie. Co trzeba wiedzieć o dopłatach dla prosumentów? [EXPLAINER]

Program „Mój Prąd”, który przyczynił się do znacznego wzrostu fotowoltaiki w Polsce,ma nową odsłonę. Tym razem dofinansowane można dostać także na niektóre źródła ogrzewania.

Z tego tekstu dowiesz się:

Na czym polega program „Mój Prąd?”

Rządowy program dofinansowań do fotowoltaiki prosumenckiej działa od 2019 roku. Co do zasady przewiduje on dofinansowanie instalacji energetyki słonecznej o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW. Energia z tych instalacji może być przeznaczana wyłącznie na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych.

Program prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotychczas odbyły się cztery edycje. Nabór do ostatniej z nich zakończył się 17 marca 2022 roku w wyniku wyczerpania się budżetu.


Czytaj także: Program „Czyste Powietrze” na nowo. Jak dostać pieniądze na wymianę kopciucha [EXPLAINER]


O ile na początku realizacji programu dotację można było dostać wyłącznie na fotowoltaikę, to z czasem dołączano także inne elementy domowej energetyki. W ostatniej edycji we wniosku można było uwzględnić magazyny ciepła, magazyny energii elektrycznej i domowy system zarządzania energią.

Co nowego wprowadzi piąta edycja?

„Mój prąd” 5.0 pozwoli uzyskać dofinansowanie także na urządzenia grzewcze. Chodzi o pompy ciepła, a także kolektory słoneczne, służące do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Aby uniknąć wyczerpania się środków w programie, NFOŚiGW planuje stały monitoring złożonych wniosków i systematyczne zwiększanie budżetu.

Nabór w “Moim Prądzie” ma być ciągły – mówił wiceprezes Funduszu Paweł Mirowski w rozmowie z PAP.

Ile dofinansowania będzie można dostać?

Na samą instalację paneli fotowoltaicznych będzie można uzyskać dotację w wysokości do 6 tys. złotych. Dla gospodarstw domowych, które skorzystają z dodatkowych elementów ta część dofinansowania sięgnie do 7 tys. złotych.

Dofinansowanie do domowego magazynu energii elektrycznej wyniesie do 16 tys. złotych. Na magazyn ciepła – do 5 tys. złotych. A na system zarządzania energią – do 3 tys. złotych.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Dotacje na pompy ciepła zależą od wykorzystywanej technologii. Wyniosą one:

Natomiast dofinansowanie na kolektory słoneczne będzie wynosiło do 3,5 tys. zł.

Łącznie będzie można uzyskać do 58 tys. złotych dofinansowania w ramach jednego wniosku.

Kiedy będzie można składać wnioski?

Nabór do piątej edycji programu rusza 22 kwietnia 2023 roku. Czyli dokładnie w Dniu Ziemi.

Polecamy też: