{"vars":{{"pageTitle":"Polska otrzymała ponad 244 mln euro z UE na "zielone" inwestycje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["300klimat","ebi","emisje-co2","energetyka","inwestycje","komisja-europejska","oze","srodki-unijne","transformacja-energetyczna","unia-europejska","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"8 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":312943}} }
300Gospodarka.pl

Polska otrzymała ponad 244 mln euro z UE na „zielone” inwestycje

Komisja Europejska udostępniła 2,4 mld euro na realizację 45 „zielonych” inwestycji w kilku państwach, w tym 244,2 mln euro na wsparcie polskich inwestycji. Celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w energetyce, przemyśle i transporcie oraz realizacja celów w zakresie klimatu i energii na 2030 r.

– Wspierając państwa unijne najbardziej dotknięte transformacją energetyczną fundusz modernizacyjny pomaga w finansowaniu działań związanych ze zmianą klimatu tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. W ramach funduszu udostępniono 2,4 mld euro by wesprzeć 45 projektów inwestycji, dzięki którym państwa będące beneficjentami będą mogły zmodernizować swoje systemy energetyczne i poprawić efektywność energetyczną – powiedział wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Ambroise Fayolle.

W ramach Funduszu Modernizacyjnego wsparcie zostanie udzielone na rzecz 45 projektów inwestycji w obszarze wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, modernizacji sieci energetycznych i efektywności energetycznej w sektorze energetycznym, przemyśle, budynkach i transporcie oraz w obszarze zastąpienia wytwarzania energii elektrycznej z węgla źródłami niskoemisyjnymi.

Z ramach Funduszu wspierane mają być:

Państwa członkowskie będące beneficjentami muszą przedstawić projekty inwestycji, które mogą zostać objęte wsparciem z funduszu modernizacyjnego w ramach następnego cyklu wypłat w terminie do 16 sierpnia 2022 r. w przypadku projektów niepriorytetowych (tzn. inwestycji, które nie są priorytetami funduszu) oraz 13 września 2022 r. w przypadku projektów priorytetowych (tzn. inwestycji, które stanowią priorytety funduszu), podano także.

Celem Funduszu Modernizacyjnego, finansowanego z dochodów z aukcji uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, jest wspieranie dziesięciu państw UE o niższych dochodach w ich transformacji w kierunku neutralności klimatycznej poprzez modernizowanie ich sektora energetycznego i szerszych systemów energetycznych, zwiększenie efektywności energetycznej i ułatwienie sprawiedliwej transformacji.

Beneficjentami Funduszu są: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja.

Szef KNF: Polski rynek kapitałowy może zyskać na zielonej transformacji