{"vars":{{"pageTitle":"Senat odrzucił nowelizację ustawy o OZE ze zmianami dla prosumentów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energia-odnawialna","nowelizacja","oze","prosumenci","senat","ustawa"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"26 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":223344}} }
300Gospodarka.pl

Senat odrzucił nowelizację ustawy o OZE ze zmianami dla prosumentów

Senat odrzucił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) wprowadzającą zmianę sposobów rozliczania energii wytwarzanych przez prosumentów w ich instalacjach i przekazywanych do systemu energetycznego. Za odrzuceniem noweli głosowało 49 senatorów, 47 było przeciwnych, jeden wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja stanowiła przedłożenie poselskie, a jej celem było wdrożenie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Nowelizacja wprowadzała m.in. zmiany dotyczące prosumentów i sposobów rozliczania energii wytwarzanych w ich instalacjach i przekazywanych do systemu energetycznego.

O co chodzi w nowelizacji?

Zgodnie z nowelizacją, dotychczasowy system opustów dla nowych prosumentów, wchodzących na rynek po 1 kwietnia 2022 r., zostałby zastąpiony modelem rozliczeń wartościowych energii, tzw. net-billingiem. Zakłada on odrębne rozliczanie wartości, a nie ilości energii elektrycznej wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci na podstawie wartości energii ustalonej według cen giełdowych.

Według nowelizacji, prosumenci, którzy weszliby do systemu do 31 marca 2022 r., mogliby korzystać z opustów przez 15 lat od chwili wytworzenia w instalacji fotowoltaicznej i wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej pierwszej kWh.

W okresie od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. miałby funkcjonować model net-billing oparty na cenach miesięcznych. W tym okresie energia byłaby rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego. 1 lipca 2024 r., system miałby ulec zmianie i rozliczenia byłyby oparte na cenach godzinowych.

Zgodnie z nowelizacją, miałby to być docelowy system rozliczeń oparty na odrębnym rozliczaniu energii wprowadzonej i pobranej z sieci.

Prosument wirtualny i zbiorowy

Nowelizacja poszerzała także katalog podmiotów systemu prosumenckiego o prosumentów wirtualnych i prosumentów zbiorowych.

Prosument wirtualny to odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w instalacji OZE przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce dostarczania energii elektrycznej do tego odbiorcy.

Prosument zbiorowy to odbiorca końcowy wytwarzający energię wyłącznie z OZE na własne potrzeby w mikroinstalacji przyłączonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji w budynku wielorodzinnym.

Nowelizacja, odrzucona przez Senat, trafi z powrotem do Sejmu, który bezwzględną większością głosów może jednak zdecydować o jej przyjęciu.

Giełdy w dół po informacjach o B.1.1.529. Inwestorzy boją się kolejnego lockdownu