{"vars":{{"pageTitle":"Tauron wybuduje elektrownie słoneczną na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["300klimat","elektrownia-sloneczna","elektrownie","energetyka","fotowoltaika","klimat","odnawialne-zrodla-energii","oze","przemysl","tauron","transformacja-energetyczna","wegiel"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"17 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":50323}} }
300Gospodarka.pl

Tauron wybuduje elektrownie słoneczną na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie

W Jaworznie powstanie pierwsza farma fotowoltaiczna Taurona o mocy pięciu megawatów. Będzie zlokalizowana na terenach poprzemysłowych – w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się Elektrownia Jaworzno I.

Farmę w Jaworznie zbuduje konsorcjum spółek Tauron Serwis i Tauron Dystrybucja Serwis.

Obecnie na terenie inwestycji trwają prace projektowe, które mają zostać zakończone jeszcze w tym roku.

Projekt będzie współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach.

Program rozwoju fotowoltaiki jest jedną z inicjatyw wpisujących się w „Zielony Zwrot” Taurona, zgodnie z którym nowe kierunki strategiczne firmy będą opierać się o rozwój czystej energii.

“Konsekwentnie realizujemy założenia Zielonego Zwrotu Taurona, mimo problemów związanych z pandemią koronawirusa. Farma fotowoltaiczna w Jaworznie to element szerszego programu rozwoju fotowoltaiki na terenach poprzemysłowych należących do grupy” – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Do 2025 r. Tauron planuje inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie się w budowę morskich farm wiatrowych.

W ramach programu Tauron PV spółka chce zbudować instalacje fotowoltaiczne na terenach należących do grupy o łącznej mocy 75–150 MWp (jednostka Wp – Watt-piki, z ang. “watt peak” – w polskich warunkach przyjmuje się, że moc instalacji wyrażona w Wp to moc maksymalna instalacji).

“Jesteśmy bardzo zadowoleni, że swoją szansę w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii pozyskiwania energii dostrzegają również duże firmy energetyczne, takie jak Tauron. Konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł energii to nasza przyszłość” – mówi Adam Lewandowski, zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach.

Podpisana w Katowicach przez Tauron Wytwarzanie i WFOŚiGW umowa zakłada udzielenie pożyczki preferencyjnej na budowę farmy fotowoltaicznej z możliwością umorzenia do 3 mln zł. Po spełnieniu warunków umowy, Tauron Wytwarzanie będzie mógł wykorzystać umorzoną kwotę na sfinansowanie kolejnej proekologicznej inwestycji.

Oto zdjęcie satelitarne terenu, gdzie powstanie farma:

OZE na terenach poprzemysłowych jako szansa dla gospodarki

Inwestycje Taurona mają być zrealizowane w pięciu różniących się lokalizacjach i będą rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej.

Są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych, którym program Taurona ma przywrócić funkcje gospodarcze.

Analiza przeprowadzona przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, o której 300Gospodarka pisała tutaj, wykazała, że elektrownie słoneczne mogą być kołem ratunkowym dla regionów europejskich silnie opartych na przemyśle górniczym.

Według badania zainstalowanie infrastruktury solarnej o mocy 580 GW w Niemczech, Polsce i innych regionach silnie związanych z węglem pozwoliłoby nie tylko na zastąpienie elektrowni węglowych, ale dawałoby też rocznie 135 tysięcy nowych miejsc pracy w budownictwie oraz 50 tysięcy przy obsłudze i serwisowaniu.

Nie zrekompensowałoby to wprawdzie wszystkich etatów utraconych w związku z odejściem od węgla – przy którym w kopalniach pracuje obecnie 180 tys. osób, a w samych elektrowniach 60 tys. – ale znacznie załagodziłoby skutki społeczne transformacji.

Czytaj także:

>>> Sieroty polskiej energetyki: Ostrołęka to tylko początek. Następne mogą być elektrownie gazowe

>>> Bełchatów za 7 lat, Opole za 5, Turów za 4: polskie elektrownie zaczną przynosić straty szybciej, niż myślimy