{"vars":{{"pageTitle":"Blokada wzrostu cen węgla – nad takim rozwiązaniem pracuje rząd","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["artur-sobon","ceny-wegla","energetyka","inflacja","ministerstwo-aktywow-panstwowych","ministerstwo-finansow","wegiel"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"3 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":311836}} }
300Gospodarka.pl

Blokada wzrostu cen węgla – nad takim rozwiązaniem pracuje rząd

Rząd pracuje nad mechanizmem, który pozwoli utrzymać w ryzach ceny węgla – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Wskazał, że rozwiązanie będzie miało charakter blokady wzrostu tych cen.

– Musimy stworzyć mechanizm, aby utrzymać w ryzach cenę węgla – powiedział Soboń w rozmowie z radiową Jedynką.

Dodał, że wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin pracuje już nad takim mechanizmem. W prace koncepcyjne ma być zaangażowane także Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

[Chcemy] stworzyć mechanizm, który będzie gwarantował, że te ceny nie będą tak wysokie, jak dzisiaj to wygląda. Wydaje mi się, że jesteśmy w stanie to zrobić – mówił Soboń.

Zapytany, czy planowana jest jakiegoś rodzaju blokada na wzrost cen węgla, wiceminister odpowiedział: – Można by było tak to określić, przy czym dopóki nie ma gotowego rozwiązania, nie ma sensu o nim publicznie debatować.

Wskazał, że o takim rozwiązaniu myślą Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) oraz

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w okresie styczeń-kwiecień 2022 roku ceny opału wzrosły o 55,1 proc. rok do roku. Do tego, jak pisaliśmy w tym artykule, zasoby węgla są obecnie w Polsce kilka razy mniejsze, niż w ubiegłym roku o tej samej porze.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND