{"vars":{{"pageTitle":"Węgry odejdą od węgla do 2025 roku. To o 5 lat wcześniej niż pierwotnie zakładano","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["elektrownia-weglowa","energetyka","energetyka-weglowa","europa","wegiel","wegry"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"9 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":101323}} }
300Gospodarka.pl

Węgry odejdą od węgla do 2025 roku. To o 5 lat wcześniej niż pierwotnie zakładano

Ostatnia działająca elektrownia węglowa  na Węgrzech, Matra, wyłączy się już w 2025 roku.

Pierwotnie elektrownia o mocy zainstalowanej 884 MW miała działać do 2030 roku. Tę datę podał prezydent Węgier János Áder podczas szczytu klimatycznego ONZ United Nations Climate Action Summit w Nowym Jorku w 2019 roku – informuje Balkan Green Energy News.

Informację o tym, że elektrownia zakończy działalność 5 lat wcześniej podał Sekretarz Stanu ds. Rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, polityki energetycznej i klimatycznej, Attila Steiner.


Czytaj też: Kraje bałtyckie przejęły od Polski rolę lidera walki o demokrację na wschodzie – uważa wpływowy amerykański think tank


Jak podaje organizacja Europe Beyond Coal, zamknięcie tej elektrowni oznacza, że od 2016 roku spośród 324 europejskich elektrowni węglowych już 157 zostało wyłączonych lub zostanie zamkniętych przed 2030 rokiem.

Data odejścia od węgla w Europie, źródło: Europe Beyond Coal website.

Na powyższej mapce (w wersji interaktywnej dostępna tutaj)  Europe Beyond Coal na zielono zaznaczono kraje, które nie mają węgla w miksie energetycznym. Na jasnozielono te, które mają plan odejścia od węgla do 2030 roku. Niebieski oznacza, że kraj jest w trakcie debaty nad datą odejścia od węgla. Natomiast różowy – że nie toczy się oficjalna debata nad tą datą. Fioletowy oznacza, że kraj odejdzie od węgla po 2030 roku.

Węgry są jednym z 12 krajów europejskich, które mają plan odejścia od węgla. Oprócz Węgier są to: Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Irlandia, Holandia, Portugalia, Słowacja i Wielka Brytania.

Austria, Szwecja oraz Belgia już dziś nie mają elektrowni węglowych. Belgia odeszła od węgla w 2016 roku. Austria i Szwecja w 2020 roku, przy czym ta ostatnia 2 lata przed planowanym terminem

Polska, wraz z 13 innymi krajami Europy, należy do grona krajów, które nie zadeklarowały jeszcze rezygnacji z węgla. Oprócz nas są to: Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Kosowo, Czarnogóra, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja, Czechy, Hiszpania i Macedonia Północna.

Pod koniec zeszłego roku strona rządowa w Polsce uzgodniła jednak z górnikami, że ostatnia kopalnia węgla zostanie zamknięta w Polsce w 2049 roku. Nadal jednak nie mamy definitywnych planów co do zamknięcia ostatniej elektrowni węglowej.

Jastrzębie-Zdrój, Bytom i Zabrze – to miasta najbardziej wrażliwe na transformację energetyczną