{"vars":{{"pageTitle":"Zmiany klimatu zagrażają społecznościom nadmorskim. Nigel Jollands o wspieraniu działań adaptacyjnych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","3w","adaptacja-do-zmian-klimatu","klimat","kongres-3w","morze","najnowsze","ocean","ochrona-srodowiska","poziom-oceanow","spolecznosci-nadmorskie"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"12 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":641971}} }
300Gospodarka.pl

Zmiany klimatu zagrażają społecznościom nadmorskim. Nigel Jollands o wspieraniu działań adaptacyjnych

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, pytaliśmy gości wydarzenia o najważniejsze zagadnienia dotyczące wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W jednym z wywiadów rozmawialiśmy z Nigelem Jollandsem, wieloletnim pracownikiem organizacji międzynarodowych i działaczem na rzecz adaptacji do zmian klimatu.

Nasz rozmówca obecnie realizuje własny projekt na pokładzie żaglowca SV Novara.

W zeszłym roku sprzedaliśmy z żoną dom i kupiliśmy łódź. To żaglówka ekspedycyjna. Teraz pływamy nią po całym świecie, odwiedzając społeczności przybrzeżne i pomagając im w adaptacji do zmian klimatu – od budowania lokalnego potencjału po dostęp do finansowania – opowiada Nigel Jollands.

Działania adaptacyjne

To właśnie społeczności przybrzeżne są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu. Chodzi przede wszystkim o wzrost poziomu morza, ale też ekstremalne zjawiska pogodowe i zasolenie wód gruntowych. SV Novara pływa po całym świecie, cumując w mniejszych i większych portach.

Zespół Nigela Jollandsa pracuje ze społecznościami przybrzeżnymi nad działaniami adaptacyjnymi. Przykładem ze Szkocji jest sadzenie trawy morskiej do ochrony wybrzeża przed erozją. Inne przykładowe działania to izolowanie domów, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię czy podnoszenie wysokości nabrzeża portów, aby zmniejszyć ryzyko zalania.

Finansowanie tych działań jest kluczowym wyzwaniem dla społeczności. Po pierwsze ze względu na brak umiejętności czy czasu na pozyskiwanie funduszy.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Drugim powodem jest to, że na adaptację przeznacza się niewiele pieniędzy. W skali globalnej tylko około 10 proc. funduszy klimatycznych przeznacza się na adaptację. Jest to więc coś, nad czym staramy się pracować, a mianowicie zwiększenie lobbingu na rzecz zwiększenia finansowania działań adaptacyjnych opartych na społeczności – mówi Nigel Jollands.

Polskie społeczności przybrzeżne także powinny pracować nad adaptacją do zmian klimatu. Prawdopodobny wzrost poziomu morza o pół metra do 2050 roku będzie mieć znaczący wpływ na społeczności wokół Morza Bałtyckiego.

Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:

Polecamy również: