{"vars":{{"pageTitle":"Kwarantanna pracowników nie jest firmom na rękę. A problem może być jeszcze większy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["branza-uslugowa","budownictwo","firmy","gospodarka-w-pandemii","handel","kwarantanna","pracownicy","przedsiebiorstwa","rozwoj-gospodarczy","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"3 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":256809}} }
300Gospodarka.pl

Kwarantanna pracowników nie jest firmom na rękę. A problem może być jeszcze większy

Rośnie liczba chorych i osób przebywających na kwarantannie. Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, publicznego think tanku gospodarczego, wynika, że jest to poważne wyzwanie dla gospodarki.

Rekrutacyjny niedobór pracowników istnieje już od dawna, jednak dla przedsiębiorców coraz bardziej kłopotliwa staje się nieobecność pracowników skierowanych na kwarantannę. Na początku stycznia liczba osób na kwarantannie zaczęła bardzo szybko rosnąć. Jeszcze 10 stycznia przebywało na niej 140 tys. osób, a 26 stycznia – już 910 tys. osób.

Małe firmy i budownictwo cierpią najbardziej

PIE i BGK przeprowadziły badania na potrzeby Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK). Wynika z nich, że w grudniu zeszłego roku niedostępność pracowników stanowiła dużą barierę działalności dla 55 proc. spośród 500 firm.

Brak pracowników najmocniej odczuły małe firmy (59 proc.), choć różnice między firmami różnej wielkości nie były znaczące. Kwarantanny pracowników są najbardziej dotkliwe dla przedsiębiorstw budowlanych (73 proc.) i usługowych (61 proc.).

Budownictwo nadal przeżywa boom, stąd duże zapotrzebowanie na pracowników, aby dotrzymywać terminów umów (być może trzeba zawierać więcej umów, aby mieć zastępstwo dla fachowców, którzy są chorzy lub na kwarantannie).

Wygląda na to, że na brak pracowników najmniej narzeka branża handlowa, która nie wymaga zbyt specjalistycznych kwalifikacji. Mimo to aż 45 proc. firm wskazuje, że dla ich funkcjonowania brak pracowników ma duże znaczenie. Jedna czwarta przedstawicieli przedsiębiorstw handlowych określa jego znaczenie jako małe.

Brak pracowników hamuje rozwój firm

Niedostępność pracowników jest dużą barierą rozwoju zwłaszcza dla firm deklarujących zwiększenie zatrudnienia. Z badań wynika, że w najbliższych trzech miesiącach 18 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie, natomiast 73 proc. chce jego utrzymania.


Czytaj także: Zapotrzebowanie na pracowników jest historycznie wysokie. Czy wynagrodzenia też mają rosnąć?


Wśród tych firm, które chcą zatrudnić nowych pracowników, aż 74 proc. uważa, że bariera niedostępności pracowników ma duże znaczenie dla ich rozwoju. Spośród firm, które planują utrzymanie aktualnego poziomu zatrudnienia, tylko dla połowy niedostępność pracowników jest dużą barierą. Takie samo zdanie ma 61 proc. wśród tych firm, które zamierzają wynagrodzenia obniżyć i 58 proc. wśród planujących podwyżki.

Co czeka gospodarkę w lutym?

Trudno dokładnie stwierdzić, jak kwarantanna spotęguje problem niedoboru pracowników w dalszej perspektywie. Jej niekorzystne wpływy już widać. Sporą część osób przebywających na kwarantannie stanowią uczniowie. Można więc zakładać, że wielu pozostaje pod opieką rodziców, którzy tym samym nie mogą stawić się w pracy.

Według prognozy MOCOS, na początku lutego liczba nowych przypadków będzie sięgała 100 tys. dziennie. W ostatnich tygodniach stosunek liczby nowych przypadków COVID-19 do liczby osób na kwarantannie wynosił 0,03-0,05.

Przyjmując, że 80 proc. osób na kwarantannie lub w izolacji to pracujący, to na początku lutego rynek może być pozbawiony około 1,7-2,7 mln takich osób. To stanowi 11-17 proc. wszystkich pracowników, których według GUS w 2020 roku było 16 mln.

Kwarantanna pracowników zaczyna być problemem dla firm, dlatego polski rząd zdecydował o skróceniu jej do 7 dni dla osób, które miały kontakt z zakażonym COVID-19.

Omikron niszczy płuca mniej niż Delta – wynika z badań przeprowadzonych w Japonii