{"vars":{{"pageTitle":"Rynek pracy: kryzys pogorszył sytuację młodych bardziej niż innych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["badania-ekonomiczne","bezrobocie","edukacja","eurostat","gospodarka","kryzys","mlodzi-na-rynku-pracy","pandemia","pie","polski-instytut-ekonomiczny","rynek-pracy","wyksztalcenie"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"3 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":211909}} }
300Gospodarka.pl

Rynek pracy: kryzys pogorszył sytuację młodych bardziej niż innych

W czasie kryzysu wywołanego pandemią Covid-19, najwyższy wzrost stopy bezrobocia odnotowano wśród osób młodych. W całej Unii Europejskiej, wskaźnik bezrobocia wśród osób w wieku 15-24 lat wzrósł do poziomu prawie 17 proc.

W 2020 roku, stopa bezrobocia w UE wśród młodych wzrosła o 2 punkty procentowe, z poziomu 14,8 proc. do 16,8 procent, wskazuje publiczny think tank gospodarczy Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Jeśli chodzi o starsze grupy wiekowe, przyrost stopy bezrobocia był mniejszy i malał wraz z wiekiem. Np. wśród osób w wieku 50-54 lat stopa bezrobocia wzrosła minimalnie, bo tylko o 0,2 pkt. proc., podaje PIE.

Poniższy wykres, opracowany przez PIE na podstawie danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat, przedstawia, w jak różnym stopniu wzrosło bezrobocie w poszczególnych kohortach.

Jak zwiększyć szanse młodych na rynku pracy?

Sytuacja osób młodych na rynku pracy zależy przede wszystkim od ogólnego stanu gospodarki. Im wyższa stopa bezrobocia w całym kraju, tym wyższa również wśród osób młodych – wskazują analitycy Instytut.

Na ogół wśród najmłodszych jest od dwóch do czterech razy wyższa niż wśród ogółu osób w wieku produkcyjnym. Osoby młode są bowiem pierwszymi do zwolnienia i ostatnimi do zatrudnienia.


Czytaj też: Prestiż uczelni, praktyki, płeć – czyli co jest, a co nie jest kluczowe dla zarobków absolwentów [wywiad]


Co może zwiększać szanse młodych na rynku pracy? Istotnym czynnikiem jest np. doświadczenie zawodowe, zdobyte jeszcze w trakcie studiów. Wyniki badania Ekonomicznych Losów Absolwentów wskazują, że osoby które równocześnie pracowały i studiowały zarabiają więcej, a także są mniej narażone na bezrobocie.

Jednak odpowiedź na pytanie, jak młodzi mogą się chronić przed możliwością zwolnienia i zwiększać swoje szanse na zatrudnienie nie jest tak prosta.

Np. dane Eurostatu pozwalają zauważyć, że możliwości łączenia nauki z pracą zawodową silnie zależą od poziomu zamożności danego kraju – wskazują analitycy PIE.

Najwyższy odsetek pracujących młodych, także łączących pracę zawodową z nauką, występuje w najbogatszych państwach europejskich. Są to np. Islandia, Holandia, Szwajcaria, Dania, Norwegia i Niemcy.

W państwach tych połowa lub więcej młodych w wieku od 15 do 24 lat pracuje. Istotna część z nich łączy pracę i naukę. W Holandii jest to niemal 47 proc. (a więc prawie połowa populacji w tym wieku).

Korelację między PKB per capita poszczególnych państw (w parytecie siły nabywczej) a odsetkiem osób młodych łączących pracę z nauką przedstawia poniższy wykres.

Jak widać, w państwach Europy Południowej oraz Europy Środkowo-Wschodniej uczestnictwo młodych w rynku pracy na ogół nie przekracza 30 proc. Jest to więc mniej niż jedna trzecia osób w tym wieku. W tych krajach szczególnie niski jest też odsetek młodych łączących pracę zawodową z nauką.

Czytaj też:

Jakie studia wybrać, żeby dobrze zarabiać? To nie uczelnia jest najważniejsza