{"vars":{{"pageTitle":"Polski Ład a umowa zlecenie. MF pokazuje, kto zyska, a kto straci","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["pit","podatki","polski-lad","praca","rynek-pracy","ubezpieczenia-spoleczne","umowa-o-dzielo","umowa-zlecenie","umowy-cywilnoprawne"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"17 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":247701}} }
300Gospodarka.pl

Polski Ład a umowa zlecenie. MF pokazuje, kto zyska, a kto straci

Jak Polski Ład wpłynie na umowy zlecenie? Zleceniobiorcy z wynagrodzeniem powyżej 4,9 tys. zł brutto stracą na zmianach – podaje resort finansów.

Ministerstwo Finansów (MF) opublikowało swoje wyliczenia dot. wpływu Polskiego Ładu na osoby osiągające przychody z „działalności wykonywanej osobiście”. To dość szeroki i różnorodny katalog źródeł, który obejmuje m.in. popularne umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Resort przedstawia też, jak na zlecenia wpłynie rozporządzenie z 7 stycznia dot. poboru zaliczki na podatek dochodowy.

Dane Ministerstwa

Obliczenia resortu finansów, przedstawione na stronie, dotyczą osób, dla których działalność wykonywana osobiście jest głównym źrodłem przychodu w ciągu roku. Jaka to skala? Obecnie w Polsce jest ok. 1,7 mln takich osób. Ich głównym źródłem przychodów w ciągu roku są np. umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Dane Ministerstwa nie obejmują więc osób, które także osiągają przychodzi z takich źródeł, ale nie są one ich „głównym” źródłem przychodu.

Natomiast według sygnalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku liczba osób, z którymi została zawarta umowa zlecenie lub umowa o dzieło, a które nie były nigdzie zatrudnione na podstawie stosunku pracy, wyniosła ok. 0,9 mln osób. Dane za 2021 rok nie są jeszcze dostępne.

Polski Ład a umowa zlecenie – kto zyska, kto straci?

Na swojej stronie Ministerstwo Finansów podaje, że dla 96 proc. osób, których głównym źródłem przychodu jest „działalność wykonywana osobiście”, Polski Ład nie będzie wiązał się ze stratą netto. 

Dla dwóch trzecich osób, osiągających takie przychody, wpływ reformy ma być neutralny. Zyskać na zmianach ma nieco więcej niż jedna czwarta takich osób.

Jak to wygląda, jeśli chodzi o konkretne kwoty? Ministerstwo Finansów prezentuje wyliczenia dla osób na zleceniu, dla których taka umowa jest wyłącznym źródłem przychodu.

Co z wypłatą ze stycznia?

Co istotne, dane Ministerstwa dotyczące tego, jaki wpływ będzie miał Polski Ład na wynagrodzenia netto, odnoszą się do kwoty w skali roku. Kwoty netto w poszczególnych miesiącach mogą się różnić nawet przy takim samym wynagrodzeniu brutto.

Np. niektóre osoby osiągające przychody z takiej działalności w styczniu już mogły otrzymać wynagrodzenie. Zobaczyły wtedy na koncie niższą kwotę netto niż w ubiegłych latach – nawet, jeśli wg danych MF, nie powinny tracić na zmianach.

To efekt tego, że „w przypadku umowy zlecenia kwota wolna od podatku nie jest uwzględniana przy wypłacie wynagrodzenia, a dopiero na koniec roku, przy rozliczeniu PIT– wskazuje resort.

Jednak zleceniobiorców również obejmuje rozporządzenie z 7 stycznia ws. poborów zaliczek na podatek dochodowy. Dlatego też zleceniobiorcy, otrzymujący wynagrodzenie do 12 800 zł brutto miesięcznie, będą mieli skorygowane wynagrodzenie, które już otrzymali w styczniu. Jak podaje MF, nie trzeba nic w tym celu robić, bo „rozporządzenie działa z automatu”.

Przed wejściem w życie rozporządzenia, zleceniobiorcy mieli otrzymywać co miesiąc niższe wynagrodzenie netto. W 2023 jednak otrzymaliby duży zwrot podatku po rozliczeniu PIT. Rozporządzenie zmienia tę sytuację. Kwota wolna będzie więc uwzględniania co miesiąc także w przypadku zleceniobiorców.

Jeśli nie chcemy, aby nasz zleceniodawca zastosował rozporządzenie, możemy złożyć o to wniosek. Kto powinien to zrobić? Przede wszystkim osoby pracujące na zlecenie więcej, niż w jednym miejscu. W ich przypadku mogłoby to bowiem skutkować niedopłatą podatku na koniec roku. I musieliby dopłacić w momencie rozliczenia PIT w 2023.

Więcej o rozporządzeniu pisaliśmy w tych artykułach:

Polski Ład a umowy o dzieło

Na większość umów o dzieło nie wpływa zmiana dot. składki zdrowotnej wprowadzona w Polskim Ładzie – o ile nie jest to umowa o dzieło podpisana z pracodawcą.

Osoby wykonujące umowy o dzieło będą mogły natomiast skorzystać ze zmian zwiększających wartość tego, co zostaje nam w portfelach. Obejmuje je więc podwyższenie kwoty wolnej oraz drugiego progu podatkowego.

Polski Ład a wybór opodatkowania dla JDG. Na co zamienić podatek liniowy?