{"vars":{{"pageTitle":"Choroba na urlopie, czyli EKUZ to za mało. Gdzie i ile zapłacimy za pomoc lekarza za granicą? [EXPLAINER]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer"],"pageAttributes":["dentysta","ekuz","hiszpania","leczenie-szpitalne","main","najnowsze","nfz","norwegia","oplaty","portugalia","ratownictwo-gorskie","turysci","ubezpieczenie-podrozne","wakacje","wlochy"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"30 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":592782}} }
300Gospodarka.pl

Choroba na urlopie, czyli EKUZ to za mało. Gdzie i ile zapłacimy za pomoc lekarza za granicą? [EXPLAINER]

Co zrobić, gdy na urlopie za granicą przytrafi się choroba? Gdzie szukać pomocy? I czy karta EKUZ zawsze gwarantuje darmowe leczenie w publicznej służbie zdrowia w innym kraju? Niestety, w wielu miejscach i tak trzeba zapłacić za wizytę u dentysty, pobyt w szpitalu czy pomoc ratownika górskiego. Przedstawiamy, jakie stawki obowiązują w unijnych państwach i w jakich sytuacjach da się uniknąć płatności.

Jak pech, to pech. Najpierw opóźniony lot, a teraz ból zęba. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony. Szczególnie powinno dotyczyć to turystów. Wszystkich turystów, nawet tych, którzy mają kartę EKUZ.

Co to jest EKUZ? To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która działa w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). W Polsce kartę można wyrobić w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czy wszystkie świadczenia za granicą sfinansuje NFZ? To zależy od kryteriów obowiązujących w danym kraju. Za niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, za granicą trzeba jednak zapłacić. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w przypadku pobytu w szpitalu, leczenia stomatologicznego oraz ratownictwa górskiego.

Z tego tekstu dowiesz się:

Leczenie szpitalne – ile kosztuje i gdzie nie trzeba płacić?

Nasz przegląd zaczynamy od Chorwacji, która jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym dla Polaków. W Chorwacji pacjent pokrywa 20 proc. kosztów leczenia szpitalnego, ale nie może zapłacić więcej niż 60,13 proc. tzw. podstawy budżetowej, czyli prognozowanych dochodów państwa oraz planowanych wydatków w różnych sektorach (edukacja, opieka zdrowotna, infrastruktura, obrona itd.).

Inaczej to wygląda w Czechach. Tam zapłacimy za pomoc na szpitalnym oddziale ratunkowym – kosztuje to 90 koron (wizyta na SOR-ze). Na Słowacji pobyt w szpitalu jest bezpłatny dla pacjenta, ale od osoby towarzyszącej mu w szpitalu naliczana jest opłata w wysokości 3,30 euro za dzień.

W Finlandii hospitalizacja kosztuje do 38,10 euro za każdy dzień. Na Łotwie od drugiego dnia pobytu liczona jest stawka dzienna w wysokości 10 euro oraz około 7 euro za leczenie w szpitalach specjalistycznych.

W Niemczech pobyt w szpitalu to 10 euro za dzień. Jeśli w ciągu roku łączna długość pobytów w szpitalu przekroczy 28 dni, pacjent zostaje zwolniony z dalszych opłat dziennych.

W Portugalii leczenie szpitalne to ok. 25 euro za noc (kwota może się różnić w zależności od szpitala, leczenie w stanach nagłych kosztuje ok. 15–20 euro).

Na Cyprze, w Danii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Norwegii i Włoszech leczenie w szpitalach publicznych jest bezpłatne.

Jakich opłat możemy spodziewać się u dentysty?

A co, jeśli przytrafi się nam atak bólu zęba? Tu też praktyka jest różna, w zależności od kraju.

W Austrii u dentysty obowiązuje częściowa odpłatność. Cenniki są dowolnie ustalane przez stomatologów i to oni informują o kosztach leczenia.

W Czechach za leczenie nagłych przypadków stomatologicznych należy uiścić opłatę w wysokości 90 koron. W Finlandii leczenie stomatologiczne to zwykle do 35 euro. Jest ono darmowe dla osób do 18. roku życia.

We Francji wizyta u dentysty kosztuje 25 euro. Można jednak starać się o zwrot 70 proc. tej kwoty. W Holandii bezpłatna opieka stomatologiczna (z wyjątkiem koronek, mostków i ortodoncji) dostępna jest tylko dla dzieci i młodzieży do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Również Łotwa oferuje bezpłatne leczenie dentystyczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Na Malcie leczenie stomatologiczne jest bezpłatne tylko w nagłych przypadkach. W Portugalii leczenie szpitalne to ok. 25 euro za noc (kwota może się różnić w zależności od szpitala, leczenie w stanach nagłych – ok. 15–20 euro). Na Słowacji w nagłych przypadkach pobierana jest opłata w wysokości 2 euro.

Na Węgrzech stomatolog pomoże nam bezpłatnie w nagłych wypadkach. W tym kraju pełen zakres darmowych świadczeń stomatologicznych przysługuje kobietom w ciąży i do 90 dni po porodzie, osobom powyżej 62. roku życia oraz osobom niepełnoletnim.

Akcje ratunkowe i powroty do kraju

Jednocześnie, jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują
kosztów akcji ratunkowych oraz kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).

– Dlatego jeśli np. uprawiasz sporty wiążące się z takim ryzykiem, koniecznie sprawdź przed wyjazdem do danego kraju zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ oraz rozważ dodatkowe ubezpieczenie komercyjne – radzi NFZ.

Ubezpieczenie podróżne – ile kosztuje i co obejmuje?

Ubezpieczenie podróżne to rodzaj polisy, która pokrywa koszty i straty związane z podróżą. Chroni podróżujących przed nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak nagłe wypadki, konieczność transportu medycznego, pobyt w szpitalu, a także utrata bagażu, anulowanie lub opóźnienie lotu.

Jak wynika z badania Rankomat.pl, jeden na czterech Polaków zawsze kupuje ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem na zagraniczny urlop. Na podróż bez wykupionej ochrony decyduje się co piąty polski turysta.

Ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby na 7 dni kosztuje zwykle od 50 do 80 zł.

To też może Cię zainteresować: