InPost, właściciel Paczkomatów, chce zadebiutować na giełdzie w Amsterdamie. Wyjaśniamy, dlaczego tam, a nie na GPW, jak rozwija się biznes InPostu oraz jakie dalsze plany ma firma .
Co to jest InPost?
InPost to największy w Polsce operator logistyczny działający w branży e-commerce, oferujący usługi kurierskie oraz dostawy za pośrednictwem ogólnopolskiej sieci Paczkomatów. Co istotne, paczkomaty zapewniają możliwość bezkontaktowej dostawy paczek.
Biznes InPostu w dobie pandemii rozwija się bardzo dynamicznie. Przychody spółki po dziewięciu miesiącach 2020 roku wyniosły 1,67 mld zł, czyli około dwa razy więcej niż rok wcześniej.
Dlaczego InPost chce przeprowadzić debiut akcji w Amsterdamie, a nie na GPW?
Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Jednym z nich jest fakt, że do 2017 roku InPost był już notowany na warszawskiej giełdzie, z której został wycofany.
Jak podaje spółka w komunikacie, obecnie stara się o wzmocnienie swojego wizerunku na rynku międzynarodowym, wobec czego zdecydowanie bardziej rozpoznawalna giełda w stolicy Holandii wydaje się lepszym wyborem.
„Naszą wizją jest zostać wiodącym europejskim dostawcą automatycznego rozwiązania ‚out-of-home’ dla e-commerce. Jesteśmy podekscytowani znaczącymi możliwościami wzrostu, zarówno w Polsce, jak i na kluczowych rynkach europejskich, gdzie uznanie dla paczkomatów szybko wzrasta, wraz ze znaczącym wzrostem rynku e-commerce. Nasz debiut na Euronext otworzy kolejną fazę naszego rozwoju, w miarę jak rozwijamy nasz biznes międzynarodowo i korzystamy z silnego momentum, wygenerowanego do tej pory” – powiedział prezes InPostu Rafał Brzoska.
Jak kupić akcje InPostu?
Spółka nie zamierza emitować nowych akcji, a istniejące już papiery będą oferowane tylko inwestorom instytucjonalnym.
W praktyce debiut InPostu będzie polegał na transakcji pomiędzy funduszami – te zarządzane przez BlackRock, Capital World Investors i GIC Pte nabędą akcje spółki o wartości ok. 1 mld euro, a sprzedającymi będą fundusze AI Prime & Cy SCA (kontrolowane przez Advent International).
Największym akcjonariuszem InPostu pozostanie BlackRock, którego pakiet ma mieć początkowa wartość wynoszącą około 430 mln euro.
Jak rozwija się biznes InPostu w Polsce i zagranicą?
InPost informuje, że zamierza kontynuować dynamiczny rozwój w Wielkiej Brytanii i Włoszech oraz rozważa ekspansję we Francji, Hiszpanii. W Wielkiej Brytanii ma już ponad 1130 paczkomatów, we Włoszech natomiast działa 350 paczkomatów.
W Polsce na koniec 2020 roku InPost posiadał ponad 12 000 paczkomatów.