{"vars":{{"pageTitle":"Mały ZUS Plus w 2022. Niedługo mija termin dla osób, które chcą nadal korzystać z ulgi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","news"],"pageAttributes":["jdg","maly-zus-plus","podatki","przedsiebiorcy","ubezpieczenia-spoleczne","zaklad-ubezpieczen-spolecznych"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"14 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":251118}} }
300Gospodarka.pl

Mały ZUS Plus w 2022. Niedługo mija termin dla osób, które chcą nadal korzystać z ulgi

Każdy przedsiębiorca, który chciał zacząć rozliczać mały ZUS Plus, miał czas do 31 stycznia, bo zgłosić to do ZUS-u. Ale procedura dla osób, które już w poprzednim roku korzystały z ulgi, jest inna. 20 lutego mija termin złożenia odpowiednich dokumentów.

Na czym polega mały ZUS plus dla przedsiębiorców? Dzięki niemu osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne wyliczone od wielkości ich dochodów, osiąganych w poprzednim roku kalendarzowym.

W 2022 roku mogą z niej skorzystać te osoby, których przychód z działalności gospodarczej w 2021 nie przekroczył 120 tys. zł.

Mały ZUS plus to więc preferencyjny sposób rozliczania składek dla przedsiębiorców osiągających stosunkowo niewielki dochód. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

Nie obejmuje jednak składki zdrowotnej. Ją przedsiębiorca musi opłacić w pełnej wysokości.

Mały ZUS plus – kontynuacja

– Kolejny już rok zainteresowanie programem naszych klientów jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u Plus mamy zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców – podaje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Przedsiębiorcy, którzy dopiero w tym roku chcieli zacząć korzystać z ulgi, musieli zgłosić to w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do 31 stycznia.

Z kolei osoby, które już skorzystały z tej ulgi w 2021 roku – i nadal spełniają warunki – nie muszą zgłaszać się do ZUS-u ponownie. Muszą jednak złożyć dokumenty rozliczeniowe. Termin na ich złożenie mija za kilka dni – czyli 20 lutego 2022 roku.

Mały ZUS plus – szczegóły

Co z przedsiębiorcami, którzy prowadzili działalność krócej, niż przez cały rok kalendarzowy? Ich obowiązuje inny limit przychodów uprawniający do skorzystania z ulgi. Wylicza się go proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni – wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.

Co ważne, każdy, kto skorzysta z ulgi w 2022 roku, musi złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. Jak podaje ZUS, będzie to formularz US DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 roku. Termin złożenia tych dokumentów to 20 lutego.

Natomiast jeśli wznowiliśmy lub rozpoczęliśmy na nowo działalność prowadzoną w 2021 – należy złożyć te same formularze, ale za pierwszy miesiąc, w którym wznowimy lub rozpoczniemy działalność. Wtedy termin ich złożenia to do 20 dnia następnego miesiąca.

W dokumentach potrzebna jest informacja o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Ryczałt w Polskim Ładzie i korzyści dla JDG. „Dla programisty umowa o pracę to kara”