{"vars":{{"pageTitle":"Ruszył program "Moja Elektrownia Wiatrowa". Co trzeba wiedzieć o dotacjach na małe wiatraki [EXPLAINER]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-wiatrowa","energia-odnawialna","moja-elektrownia-wiatrowa","najnowsze","nfosigw","odnawialne-zrodla-energii","oze","wiatraki"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"26 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":716499}} }
300Gospodarka.pl

Ruszył program „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Co trzeba wiedzieć o dotacjach na małe wiatraki [EXPLAINER]

Co ma na celu program „Moja Elektrownia Wiatrowa”? Jakiej wielkości dotację można uzyskać i na co można wydać pieniądze? Wyjaśniamy szczegóły nowego pomysłu rządu na wsparcie energetyki prosumenckiej.

Z tego tekstu dowiesz się:

Jaki jest cel programu i na co można dostać dofinansowanie?

“Moja Elektrownia Wiatrowa” to kolejny program dotacyjny dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą produkować zieloną energię. Wcześniej można było otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej.

Tym razem celem jest rozpropagowanie najmniejszych wiatrowych. Zgodnie z założeniami programu, ma ich powstać co najmniej 8,5 tysiąca a ich łączna moc ma sięgnąć co najmniej 51 megawatów.


Czytaj też: Małe wiatraki powtórzą sukces fotowoltaiki? Eksperci mają wątpliwości


Dotację z programu można dostać na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowych przy budynkach mieszkalnych. Muszą one służyć wyłącznie produkcji energii na potrzeby wnioskujących. Chodzi tu o turbiny wiatrowe o zainstalowanej mocy elektrycznej pomiędzy 1 kilowatem a 20 kilowatami. Wiatraki nie będą mogły być wyższe niż 30 metrów.

Oprócz małej elektrowni wiatrowej program dofinansuje też współpracujący z nią magazyn energii. Pojemność magazynu ma wynosić co najmniej 2 kilowatogodziny.

Ile pieniędzy można dostać w programie?

Pojedynczy beneficjent może otrzymać do 30 tysięcy złotych na mikroinstalację wiatrową, a zarazem nie więcej niż 5 tysięcy złotych na kilowat mocy tej instalacji. Dotacja na magazyn energii to maksymalnie 17 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych na kilowatogodzinę pojemności.

Kwota dotacji nie może przy tym przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać środki z programu?

Realizacja inwestycji finansowanej w ramach pierwszego naboru musi odbyć się w okresie od 30 czerwca 2023 r. do 16 czerwca 2025 r. W tym okresie można wydawać pieniądze, które zaliczone zostaną do kosztów kwalifikowanych.

Beneficjentem może zostać osoba fizyczna, która jest właścicielem bądź współwłaścicielem budynku mieszkalnego albo pojedynczego mieszkania. W przypadku współwłasności konieczne będzie uzyskanie zgody pozostałych współwłaścicieli nieruchomości.

Urządzenia finansowane w ramach programu muszą być nowe, wyprodukowane w ciągu maksymalnie 24 miesięcy przed montażem. Ich instalacja musi się odbywać zgodnie ze stosownymi przepisami, w szczególności po uprzednim dokonaniu zgłoszenia lub uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Kiedy i gdzie można składać wnioski?

Pierwszy nabór w programie rozpoczął się 17 czerwca 2024 roku. Składanie wniosków będzie możliwe do 16 czerwca 2025 lub do momentu wyczerpania środków.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


W pierwszym naborze dostępne jest w sumie 50 milionów złotych na dotacje. Łączny budżet programu to 400 milionów złotych.

Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Obsługą wniosków zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Polecamy także: