{"vars":{{"pageTitle":"BGK: nowe formy wsparcia dla firm dotkniętych kryzysem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","epidemia","kredyty","kryzys-gospodarczy","malgorzata-jarosinska-jedynak","ministerstwo-funduszy-i-polityki-regionalnej","podmioty-ekonomii-spolecznej","pra","samorzady","tarcza-antykryzysowa","turystyka","walka-z-pandemia","wsparcie-dla-przedsiebiorcow","wsparcie-finansowe","zwolnienia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":47333}} }
300Gospodarka.pl

BGK: nowe formy wsparcia dla firm dotkniętych kryzysem

Oprócz tarczy antykryzysowej, dla firm przygotowane są też inne formy pomocy, takie jak karencja w spłacie, wakacje kredytowe i możliwość obniżenia oprocentowania pożyczki. Z ułatwień już mogą korzystać przedsiębiorcy oraz podmioty ekonomii społecznej – podał BGK.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz samorządy wojewódzkie wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wdrożyły pakiet rozwiązań dla firm, których celem jest zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom oraz utrzymanie miejsc pracy.

„Pieniędzy na rozwój firm nie może zabraknąć w szczególnym czasie walki z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy lepszą ofertę dla firm, która jest związana z przeciwdziałaniem skutkom COVID19” – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Pożyczki

Bank Gospodarstwa Krajowego i ministerstwo chcą uzupełnić swoimi programami wsparcia ofertę tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców.

„Z wielu ułatwień przedsiębiorcy mogą korzystać już teraz. Przykładem są chociażby korzystne zmiany w programach pożyczek unijnych” – dodała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

W ich ramach przygotowane zostały następujące formy wsparcia:

BGK podkreśla, że pożyczki unijne są finansowane z krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020.

Turystyka, podmioty ekonomii społecznej i małe firmy

Kolejne, odrębne formy wsparcia zostaną wkrótce przygotowane dla mikro, małych i średnich firm. Będą wśród nich pożyczki na cele płynnościowe.

„To bardzo potrzebne rozwiązanie i sposób na zapewnienie płynności finansowej i utrzymanie miejsc pracy. Mamy nadzieję, że nowe możliwości dla przedsiębiorców wejdą w życie już w pierwszych dniach kwietnia” – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka z BGK.

Oddzielne ułatwienia przewidziane są też dla branży turystycznej. Rozwiązaniem ma być pożyczka na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej.

Wsparcie uzyskają też podmioty ekonomii społecznej.

„Przygotowując rozwiązania dla firm wchodzące w pakiet tarczy antykryzysowej nie zapominamy także o wyjątkowych firmach, jakimi są podmioty ekonomii społecznej. Chcemy pomóc przetrwać im ten trudny okres po to, aby po unormowaniu się sytuacji społeczno-gospodarczej, mogły dalej służyć lokalnym społecznościom” – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka.

O szczegółach wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej napisaliśmy tutaj.

Jak informuje BGK i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zmiany warunków zawartych umów będą mogły nastąpić na wniosek pożyczkobiorcy. Powinien on skontaktować się z instytucją finansującą w regionie, współpracującą z BGK. We wniosku powinno się znaleźć uzasadnienie, że kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na sytuację podmiotu. O zmianie warunków spłaty pożyczki będą decydować pośrednicy finansowi.

>>> Czytaj też: 3 sposoby, na które BGK chce wesprzeć polskich przedsiębiorców w epidemii