{"vars":{{"pageTitle":"ING: Wartość polskiego pakietu antykryzysowego to 11,3 proc. PKB - tyle, co w Hiszpanii i USA","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["ekonomia","epidemia","epidemia-koronawirusa","ing","koronawirus","kryzys","kryzys-gospodarczy","makroekonomia","mfw","miedzynarodowy-fundusz-walutowy","polska","tarcza-finansowa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":50133}} }
300Gospodarka.pl

ING: Wartość polskiego pakietu antykryzysowego to 11,3 proc. PKB – tyle, co w Hiszpanii i USA

Po uwzględnieniu Tarczy Finansowej w polskim pakiecie pomocy rządowej dla przedsiębiorców na czas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, jego całkowita wartość wzrosła do ok. 11,3 proc. całego PKB. To podobny wynik do osiągniętych w Hiszpanii i USA – piszą ekonomiści ING.

Jak napisali na Twitterze ekonomiści, na początku kwietnia, po uwzględnieniu jedynie tzw. Tarczy Antykryzysowej, wartość całego pakietu pomocowego oscylowała w Polsce w granicach 6 proc. PKB. Podobną skalę pomocy oferowały przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym w swoich krajach rządy Indonezji i Brazylii.

Jednak po ogłoszeniu rozwiązań tzw. tarczy finansowej, wartość sumy wsparcia miała wzrosnąć już do ponad 11 proc. PKB, co jest wartością podobną do pomocy rządów Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych biorąc pod uwagę wielkość gospodarki.

W swojej analizie ekonomiści ING powołali się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

>>> Czytaj także: Polska jest turystycznym zaściankiem. Ale w dobie epidemii może nam to wyjść na zdrowie