Największym wyzwaniem stojącym przed polską gospodarką jest transformacja energetyczna. Budowa kopalni Złoczew w tym kontekście nie będzie łatwa – powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz 300gospodarce.
Minister Emilewicz w podcaście 300gospodarki „Gospodarka na nowo” przyznała, że transformacja energetyczna polski jest warunkiem sine qua non rozwoju i konkurencyjności polskiej gospodarki.
Dodała, że transformacja energetyczna to bezpieczeństwo i większa odporność na kryzysy polskiej gospodarki oraz poprawa jakości życia.
Po co nam kopalnia Złoczew?
W tym tygodniu po raz kolejny została odroczona do 30 listopada decyzja o ewentualnym pozwoleniu na budowę kopalni Złoczew. Wokół projektu od początku są kontrowersje związane z polityką klimatyczną oraz ekologią.
Minister Emilewicz wskazała problemy, które wiążą się z dalszą eksploatacją złóż węgla w Polsce. W tym także budową nowej kopalni Złoczew w kraju.
Powiedziała, że jakość ścian, głębokość, z której wydobywamy, zmetanowienie i konieczność zużywania większych ilości wody przy wydobyciu węgla sprawiają, że “traci to racjonalność ekonomiczną”.
Czytaj również: Polityka klimatyczna UE będzie wpływać na Polskę czy tego chcemy, czy nie -wywiad z ministrem klimatu Michałem Kurtyką
“Wydobywanie z tak głębokich pokładów jest nie tylko bardzo kosztowne (stąd cena węgla w Polsce która dzisiaj jest bardzo mało konkurencyjna), ale także po prostu niebezpieczne. (…) Pomijając kwestie ekologiczne, to zaczyna być nieopłacalne ekonomiczne ” – powiedziała wicepremier.
Ponadto dodała też, że inwestycje w kopalnie węglowe są coraz trudniejsze do zrealizowania z powodu polityki klimatycznej UE i jej strategii finansowania paliw kopalnych.
“Musimy sobie zdawać sprawę, że na inwestycje w szeroko rozumiane paliwa kopalne, finansowania w Europie w ciągu najbliższych 20-30 lat nie będzie można znaleźć. Więc to będzie musiało być finansowanie, jeśli w ogóle, realizowane komercyjne” – stwierdziła.
“W ciągu najbliższych lat na pewno będziemy się mierzyć też z kolejnym impulsem cenowo – energetycznym, czyli z rosnącą ceną uprawnień do emisji CO2. Przypomnijmy, dziś to jest 25 euro za tonę. Szacunki na lata kolejne to jest zwiększenie tej kwoty dwukrotnie” – dodała minister rozwoju.
Cały podcast do wysłuchania lub obejrzenia tutaj:
Transformacja energetyczna to dziś warunek rozwojowy Polski – wywiad z Jadwigą Emilewicz