{"vars":{{"pageTitle":"Leczenie koronawirusa w Polsce - ruszają badania Sieci Badawczej Łukasiewicz i Celon Pharma","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["koronawirus","leki","pandemia","pandemia-koronawirusa","polska","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"23 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":45179}} }
300Gospodarka.pl

Leczenie koronawirusa w Polsce – ruszają badania Sieci Badawczej Łukasiewicz i Celon Pharma

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Celon Pharma S.A. rozpoczęły wspólny program badawczy, w ramach którego rozwijane będą terapie przeciw COVID-19. Instytucje będą m.in. sprawdzać, czy w terapii pomóc mogą leki już istniejące na rynku lub ich kombinacje, a także szukać nowych substancji.

W ramach programu przeprowadzone mają być prace nad określeniem potencjału terapeutycznego znanych leków i substancji czynnych (oraz ich kombinacji) dla zbadania ich wpływu na wirus SARS-CoV-2 – poinformowali w poniedziałek w komunikacie przedstawiciele Łukasiewicza.

Poza tym opracowywane mają być molekuły specyficznie działające na elementy wirusa SARS-CoV-2, co w dłuższej perspektywie pozwoliłoby na opracowanie innowacyjnego leku posiadającego potencjał terapeutyczny przeciw chorobom wywoływanym przez wirusy.

Trzecim elementem współpracy będzie przeprowadzenie rozwoju przedklinicznego i klinicznego wybranych kandydatów na nowe terapie oraz zabezpieczenie ich dostępności na potrzeby pacjentów w Polsce.

Jak poinformowano w przesłanym PAP komunikacie, Sieć Badawcza Łukasiewicz wniesie do programu badawczego potencjał naukowy i doświadczenie w inżynierii genetycznej, w pracach nad nowymi systemami ekspresji genów, diagnostyce genomu, przeciwciał monoklonalnych i wytwarzaniu wysokooczyszczonych związków o działaniu biologicznym i o strukturze białkowej, a także chemii związków działających leczniczo.

Do prac zostaną wykorzystane także wiedza i doświadczenie m.in. w biotechnologii oraz opracowywaniu i wdrażaniu technologii substancji biologicznie czynnych, w obszarze badań przedklinicznych z toksykologią, biodostępnością i równoważnością biologiczną.

Z kolei Celon Pharma S.A. wniesie do projektu kompetencje w wytwarzaniu leków w tym leków antywirusowych, doświadczenie w opracowywaniu i rozwoju innowacyjnych leków. Firma jest też gotowa do podjęcia testów in vitro, in vivo. Wykorzysta też doświadczenie w przygotowywaniu, organizacji i prowadzeniu badań klinicznych innowacyjnych leków, a także w produkcji oraz rejestracji leków na rynkach krajowym i zagranicznych.

Czytaj:

>>>Chiny: obiecujące wyniki testów leku na grypę w walce z koronawirusem

>>>600 lekarzy i pielęgniarek oskarża rząd Francji o narażenie ich na utratę zdrowia