{"vars":{{"pageTitle":"BGK wprowadza specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","bgk","covid-19","koronawirus","pandemia","pandemia-koronawirusa","sars-cov-2"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":44009}} }
300Gospodarka.pl

BGK wprowadza specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Koronawirus uderzył w biznes i poważnie zachwiał kondycją firm na całym świecie. Polskie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które przez pandemię już są lub będą w trudnej sytuacji, mogą liczyć na wsparcie.

Z pomocą, na jeszcze korzystniejszych warunkach niż dotychczas, przychodzą gwarancje de minimis.

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z resortami rozwoju i finansów oraz sektorem bankowym przygotował nowe, lepsze warunki udzielania gwarancji. Mają pomóc zachować płynność finansową przedsiębiorcom z sektora MŚP, spełniającym kryteria określone w programie de minimis, niezależnie od branży.

Zmiany polegają na zwiększeniu maksymalnego zabezpieczenia z 60 proc. do 80 proc. kwoty kredytu (wartość gwarancji to maksymalnie 3,5 mln zł). BGK zrezygnował z pobierania prowizji za udzielenie gwarancji za pierwszy rok, która wcześniej wynosiła 0,5%, a okres zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego wydłużył z 27 do 39 miesięcy.

Dzięki tym zmianom możliwe będzie wygenerowanie 20 mld zł dodatkowej akcji kredytowej.

Czym są de minimis?

Gwarancje de minimis to program wsparcia dla przedsiębiorców z sektora MŚP, który ułatwia im dostęp do finansowania. Program jest realizowany z rządowego programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”. BGK gwarantuje mikro-, małemu lub średniemu przedsiębiorcy zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego.

Dla firm, które nie mają długiej historii kredytowej albo wystarczającego majątku na zabezpieczenie spłaty kredytu, gwarancje BGK są często jedyną drogą do jego uzyskania.

Dodatkowo objęcie nimi kredytu pozwala firmie uzyskać korzystniejsze warunki kredytowana, np. dłuższy okres finansowania, niższą marżę lub prowizję. Gdyby nie uczestnictwo w programie sześć na dziesięć polskich przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania.

Inne formy pomocy

Pakiet pomocowy BGK to szereg rozwiązań wspierających przedsiębiorców. Wśród nich są: korzystniejsze warunki pożyczek unijnych, dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, a także rozwiązania gwarancyjne dla dużych firm.

Z Funduszu Gwarancji Płynnościowych będą mogły skorzystać firmy, które na dzień 1 lutego 2020 r. nie miały zaległości w ZUS, US i banku kredytującym.

Gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych mają być udzielane do końca 2020 r, a produkt będzie dostępny już w kwietniu w bankach współpracujących z BGK.

BGK oferuje także kredyty na innowacje technologiczne. W tym programie przedsiębiorca, który realizuje inwestycję, może uzyskać dotację do 70 proc. wartości projektu, pod warunkiem, że finansuje ją kredytem na innowacje technologiczne, zaciągniętym w banku współpracującym z BGK.

Jeszcze inną formą pomocy są dopłaty do oprocentowania kredytów dla wszystkich przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19 niezależnie od wielkości i branży, a także program biznesmax, czyli gwarancja, która zabezpiecza spłatę kredytu i jednocześnie zawiera dopłatę do jego oprocentowania.

BGK oferuje również pożyczki unijne dla MŚP.

To szereg produktów finansowych na działalność bieżącą i inwestycje, których źródłem są środki europejskie z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Warunki tych produktów, a także grupy odbiorców, są różne w każdym województwie.

„Na naszej stronie bgk.pl będziemy informować o wszystkich aktualnych pomocach i pakietach, które przygotowujemy zarówno z ministerstwami, jak również z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi. Zapraszamy też do korzystania ze strony biznes.gov.pl, gdzie znajdują się bieżące informacje ze wszystkich ministerstw o rozwiązaniach dla przedsiębiorców dostępnych w tej nadzwyczajnej sytuacji” – przypomina Beata Daszyńska-Muzyczka.

O szczegółach programów wsparcia BGK i o tym, jak kto może z nich skorzystać i jak, przeczytasz także w poniższych artykułach:

>>> Gwarancje de minimis na pomoc polskim firmom

>>> Nie tylko gwarancje de minimis – co jeszcze znajduje się w pakiecie pomocowym BGK?

>>> Pakiet pomocowy dla firm wspiera polskich przedsiębiorców