{"vars":{{"pageTitle":"10 wykresów pokazujących, jak działa gospodarka w epidemii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["bank-handlowy","budownictwo","citi-handlowy","ekonomia","energetyka","epidemia","handel","handel-detaliczny","koronawirus","kryzys","kryzys-gospodarczy","makroekonomia","mobilnosc","produkcja","produkcja-przemyslowa","przemysl"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"27 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":51577}} }
300Gospodarka.pl

10 wykresów pokazujących, jak działa gospodarka w epidemii

Ekonomiści Citi Handlowego przygotowali zestaw wykresów obrazujących, jak głębokie zmiany przyniósł wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa lockdown w polskiej gospodarce.

Analitycy w swoim opracowaniu omówili zmiany w tych obszarach, na które zatrzymanie w gospodarce miało stosunkowo największy wpływ – rynek pracy, produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną, produkcję budowlaną, a także popyt na energię elektryczną, czy mobilność obywateli.

1. Spadek sprzedaży detalicznej

„Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 9 proc. rok do roku i jednocześnie była o ponad 13 proc. niższa niż w lutym (po skorygowaniu o czynniki sezonowe). Wyniki odzwierciedlają skalę spadku interakcji społecznych oraz ograniczeń nałożonych na działanie niektórych sklepów, w tym galerii handlowych. Sprzedaż ubrań i obuwia spadła o 49,6 proc. rok do roku, a sprzedaż samochodów o 30 proc.” – napisali ekonomiści.

Jednocześnie, zdaniem autorów opracowania, spadek sprzedaży w kwietniu będzie jeszcze bardziej dotkliwy, a negatywnych efektów w tym obszarze (w tym zamknięcia placówek stacjonarnych) nie będzie w stanie w pełni zrekompensować wzrost sprzedaży internetowej.

źródło: Citi Handlowy

 

2. Spadek produkcji przemysłowej

„Produkcja przemysłowa za marzec zanotowała spadek o 2,3 proc. (a po wyeliminowaniu efektów kalendarzowych: -4,8 proc. rok do roku), wobec wzrostu o 4,9 proc. w lutym” – piszą analitycy.

Te dane są stosunkowo optymistyczne, lecz Citi Handlowy ostrzega, że na takie wyniki złożyła się przede wszystkim zwiększona produkcja w sektorze przetwórstwa produktów żywnościowych, farmaceutycznych i papieru. Te gałęzie były stymulowane przez krótkotrwałe zwiększenie popytu gospodarstw domowych budujących zapasy.

Tymczasem produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku oraz dóbr kapitałowych spadła o 15 proc. rok do roku. W efekcie autorzy opracowania oczekują znacznie głębszych spadków w kwietniu.

źródło: Citi Handlowy

 

3. Spowolnienie produkcji budowlanej

„Produkcja budowlana wzrosła w marcu do 3,7 proc., wobec wzrostu o 5,5 proc. rok do roku w lutym. Wynik ten był wyższy od oczekiwań rynku na poziomie 0,8 proc. i naszej prognozy -5,2 proc. Po korekcie o czynniki sezonowe produkcja wyhamowała do 1,6 proc. z 5,8 proc.” – napisali ekonomiści.

Zdaniem Citi Handlowego na spowolnienie wpływ miało przede wszystkim pogorszenie w obszarze obiektów inżynierii lądowej. Spadki w tej dziedzinie zostały częściowo zniwelowane przez dobre wyniki w obszarze budowy budynków i specjalistycznych robotach budowlanych.

„Spodziewamy się, ze w krótkim horyzoncie budownictwo będzie utrzymywać wyższy stopień aktywności niż usługi i sektor przetwórczy. Niemniej z czasem głębokość spowolnienia w gospodarce odbije się również na inwestycjach i produkcji budowlanej” – dodali analitycy.

źródło: Citi Handlowy

 

4. Zapotrzebowanie mocy

„Wyłączając Święta popyt na prąd pozostał stabilny w trzecim tygodniu kwietnia i spada w kwietniu średnio o 7 proc. rok do roku” – napisali autorzy opracowania.

źródło: Citi Handlowy

 

5. Natężenie ruchu na autostradach

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Citi Handlowy, poziom natężenia ruchu na autostradach, zwłaszcza w przypadku pojazdów osobowych, znacznie spadł w trzecim tygodniu marca.

źródło: Citi Handlowy

 

6. Mobilność według Apple i Google’a

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez firmy Apple i Google, mimo że po wybuchu pandemii mobilność obywateli wielu krajów Europy i USA uległa znacznemu ograniczeniu, w niektórych z nich widać już przejawy wzrostu aktywności.

 

7. Spadek indeksu koniunktury gospodarczej

Ekonomiści zwrócili także uwagę na znaczny spadek indeksów koniunktury Głównego Urzędu Statystycznego – przede wszystkim za sprawą składowych oczekiwań.

 

8. Załamanie indeksu zaufania konsumentów

Autorzy przedstawili również wykres przedstawiający skalę załamania indeksu zaufania konsumentów.

 

9. Spadek liczby zapytań w Rejestrze Dłużników

Analitycy zwrócili także uwagę na spadek liczby zapytań w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Według Citi Handlowego mniejsza liczba zapytań dotyczących stanu zadłużenia potencjalnych partnerów biznesowych sygnalizuje znaczące zmniejszenie liczby dokonywanych transakcji.

Czytaj także:

>>> UniCredit: Polska przeznaczyła najwięcej w Europe Środkowej na pomoc firmom, ale PKB spadnie o 8%

>>> Emilewicz: „Polska gospodarka nie jest na sprzedaż”. Przedstawiono kolejne elementy tarczy antykryzysowej