{"vars":{{"pageTitle":"76 mld euro dla Polski w ramach polityki spójności. Jest porozumienie UE i rządu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","inflacja","komisja-europejska","kpo","mateusz-morawiecki","polityka","polityka-spojnosci","premier-rp","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"30 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":320160}} }
300Gospodarka.pl

76 mld euro dla Polski w ramach polityki spójności. Jest porozumienie UE i rządu

Fundusze w wysokości 76 mld euro na realizację polityki spójności – to efekt negocjacji w sprawie transferów z UE między Polską a Komisją Europejską. Premier Mateusz Morawiecki mówi, że trwają negocjacje, kiedy pierwsze transze wypłat trafią do Polski.

W czwartek 30 czerwca odbyło się spotkanie unijnej komisarz ds. spójności i reform, Elisy Ferreiry i premiera RP, Mateusza Morawieckiego. Na konferencji prasowej po spotkaniu komisarz Ferreira potwierdziła, że negocjacje ws. środków unijnych dla Polski w ramach polityki spójności już dobiegły końca i oficjalnie wręczyła decyzję Komisji w tej sprawie szefowi polskiego rządu.

W ramach polityki spójności UE w następnym unijnym budżecie Polska ma otrzymać 76 mld euro. To oznacza, że Polska będzie największym beneficjentem budżetu UE na lata 2021-2027 jeśli chodzi o ten aspekt wspólnotowego budżetu.

76 mld euro dla Polski

Budżet na lata 2021-2027 co prawda został przyjęty już dawno, ale do dzisiaj wypłata tych pieniędzy stała pod znakiem zapytania. Przyczyną był konflikt Polski i UE w sprawie praworządności.

W zeszłym roku Parlament Europejski zaproponował stosowanie w sprawie Polski mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Polegałby on na tym, że państwa nieprzestrzegające prawa UE mogłyby nie otrzymać funduszy z UE.

Ostatecznie, podobnie jak w przypadku Krajowego Plany Odbudowy, udało się dojść do porozumienia, podali na dzisiejszej konferencji premier oraz komisarz.

Premier wskazał także, że trwają już negocjacje dotyczące tego, kiedy pierwsze transze wypłat trafią do Polski.

Polityka spójności

Polityka spójności to element funkcjonowania Unii Europejskiej, którego założeniem jest rozwój regionów UE i wyrównywanie nierówności pomiędzy nimi.

Obecne cele unijnej, i co za tym idzie, polskiej polityki spójności, to przede wszystkim cyfryzacja, wyrównywanie nierówności społecznych oraz transformacja energetyczna.

W ramach przyznanej Polsce transzy, finansowane będą m.in. inwestycje w cyfryzację administracji publicznej, transport publiczny i nowoczesne rozwiązania z zakresu likwidacji bezrobocia.

Te środki to jest polska racja stanu. Kto dziś myśli inaczej, to po prostu jest w błędzie – mówił podczas konferencji Mateusz Morawiecki.