{"vars":{{"pageTitle":"Agenda Impact opublikowana. Co wybrać? Subiektywny przewodnik po kongresie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["ai-w-firmach","bezpieczenstwo","cyfryzacja","impact","impact24","inwestycje-w-obronnosc","reforma-ue","technologia","unia-europejska","wydatki-na-obronnosc"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"29 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706977}} }
300Gospodarka.pl

Agenda Impact opublikowana. Co wybrać? Subiektywny przewodnik po kongresie

Agenda tegorocznego kongresu Impact w Poznaniu została właśnie opublikowana. Co warto zobaczyć? Oto subiektywny wybór najciekawszych rozmówców i tematów konferencji. 

Kongres startuje 15 maja, a ty nie wiesz co wybrać? Tego ci nie powiem, ale mogę powiedzieć, z kim i dlaczego ja chciałabym porozmawiać osobiście. Organizatorzy opublikowali właśnie agendę na dwa dni intensywnych debat.

Nie jest łatwo zdecydować, kogo słuchać i o czym rozmawiać najpierw, gdy do wyboru jest dziewięć scen, na których toczą się intensywne dyskusje i debaty. Wiem, bo jeżdżę na Impact od lat i niejednokrotnie sama prowadziłam te debaty, konkurując o uwagę uczestników ze znakomitymi gośćmi w salach obok.

Żeby wybrać, gdzie być, trzeba przyjąć jakiś klucz. Ponieważ specjalizuję się w przepytywaniu dla państwa ekspertów z różnych dziedzin mój klucz będzie bardzo prosty: wybrałam 10 osób, z którymi najbardziej chciałabym przeprowadzić wywiad. To oczywiście nie znaczy, że z pozostałymi bym nie chciała, ale musiałam dokonać wyboru.

Decydenci na Impact’24

Impact przedstawił właśnie pełną, szczegółową agendę majowego kongresu. Kilka godzin czytałam o ludziach i o tym, o czym będą opowiadać i rozmawiać. To kilkanaście ścieżek tematycznych, kilkadziesiąt tematów i kilkaset nazwisk.

Kolejność nazwisk, które ja wymieniam wynika głównie z agendy, ale pierwsze wskazanie jest jak najbardziej świadome.

To minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dlaczego polityk, a nie bankier, zawodowy strateg albo szef dużej korporacji? Ponieważ Europę w nowej kadencji parlamentu czekają co najmniej dwie duże zmiany. Jedna, to nowa polityka przemysłowa. Ta, z której UE korzysta od lat przestała się sprawdzać w konkurencji z innymi dużymi gospodarkami świata. Innymi słowy – odstajemy, i to poważnie.

Druga reforma będzie dotyczyć modelu podejmowania decyzji przez kraje członkowskie. Wymuszają to kwestie bezpieczeństwa, którymi jestem żywotnie zainteresowana  jako obywatelka Europy, ale też żona zawodowego oficera Wojska Polskiego. Dlatego na pewno nie przegapię też wystąpienia wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa MON. Armia działa, gospodarka działa, ale kluczowe decyzje zawsze podejmują politycy.

Obaj politycy wystąpią pierwszego dnia na głównej scenie.

Technologia tematem przewodnim

Chętnie posłucham „rozmów o końcu świata”– temat, który otwiera kongres Impact to słynny „koniec historii” Fukuyamy a rebours. Wystarczyły trzy dekady żeby wyprowadzić świat ze złudzeń, że wszystkim opłaca się żyć w pokoju i przyjaźni. Co teraz? O tym właśnie o godz. 10.00 pierwszego dnia na głównej scenie.

David Hogan, z amerykańskiej firmy zaawansowanych technologii Nvidia, na scenie będzie mówił o tym, jak żyć z AI pod jednym dachem. Ja, w kuluarach, chętnie zapytam go o głośne uprowadzenie – jak to się stało, że Chiny wykiwały USA i kilka dni temu, mimo embarga, zdobyły technologię Nvidii.

O tym, czy AI nas rozczarowuje będzie mówić znana w kraju i na świecie prof. Aleksandra Przegalińska, z którą rozmawiałam na ten temat na niedawnej debacie 300Gospodarki (>>>Wpływ AI na rozwój gospodarki. To etap wielkich zmian czy wciąż tylko testowanie nowych rozwiązań?)

Sztucznej inteligencji będzie w ciągu tych dwóch dni bardzo dużo – w finansach, handlu, zdrowiu, obronności a nawet polityce. Na pewno warto posłuchać bankowców, którzy o szansach i ryzykach korzystania z AI będą dyskutować w kontekście obsługi naszych kont (scena 2, wczesnym popołudniem). Podpowiedź klienta dla bankowców: jakość cyfrowych konsultantów wciąż jeszcze bardziej skłania do zmiany banku niż włożenia do niego swoich pieniędzy.

A o cyfrowych rozwiązaniach w sektorze bezpieczeństwa sporo będzie przez cały pierwszy dzień (od godz. 12.50) na scenie 4.

Po drugie – bezpieczeństwo

Timothy Snyder, prof. Uniwersytetu Yale, historyk, który rozumie Europę Wschodnią, ekspert od nacjonalizmu, a zatem ekspert od spraw znowu bieżących, to kolejny rozmówca, z którym chciałabym zrobić wywiad. Może jesteśmy coraz bardziej zmęczeni wojną na Ukrainie, problem w tym, że wojny to nie obchodzi i trzeba mieć świadomość konsekwencji zdarzeń. Prof. Snydera będzie można posłuchać pierwszego dnia na scenie 4 od godz. 13.35.

Nie można przegapić debat ze sceny 9 tego samego dnia, gdzie o przyszłości Europy, a w niej – Polski – rozmawiać będą finansiści, naukowcy, społecznicy, dziennikarze oraz generał Rajmund Andrzejczak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce i za granicą polskich wojskowych (obecnie w stanie spoczynku).

Nie tylko pieniądze

Piotr Krupa, człowiek, który zarobił miliony na etycznym odzyskiwaniu długów, a teraz inwestuje w sztukę, jest mecenasem i filantropem. Jego wskazówek – i zapewne przestróg – w sprawie dokapitalizowania sztuki będzie można posłuchać na rozpoczęciu ścieżki tematycznej „Culture” o godz. 13.05, na scenie 8.

W tym cyklu wiele wciągających debat o nowym polskim designie, współczesnym rzemiośle i kulturze innej niż klasyczne muzeum ze szkolnych wycieczek.

W tej licznej i szeroko rozumianej grupie Culture Lovers wyróżnię jeszcze jedno nazwisko – to Katarzyna Kucharska, która stworzyła poznańskie Centrum Szyfrów Enigma, poświęcone genialnym polskim matematykom. Muszę się koniecznie dowiedzieć, jak opowiadać o czymś, co jest tajne!

Michelle Obama na Impact’24. Ale nie tylko

Dzień drugi należy do Michelle Obamy. Zanim jednak po południu była pierwsza dama USA da się wypytać o najciekawsze aspekty życia swojej mentorce i przyjaciółce Valerie Jarret, warto posłuchać równie kosmicznej rozmowy na scenie 3.

Hermann Moeller z Europejskiego Instytutu Polityki Kosmicznej opowie tam, jak Kosmos zacznie wykorzystywać gospodarka ziemska. To, co mnie osobiście nurtuje dziś najmocniej to, kiedy Europa włączy na poważnie Kosmos do swojej strategii obronnej.

O zrównoważonej eksploracji Kosmosu – chętnie posłucham co to znaczy – będzie zaś opowiadać dr Joanna Pyrkosz-Pacyna z Centrum Technologii Kosmicznych na AGH (godz. 16.15 – 16.45, scena 3).

Zaintrygował mnie też prof. Maciej Kisilowski, ekspert od prawa i strategii z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu, autor książki prezentującej komplet niezbędnych reform ustrojowych dla Polski, który w kontekście historii nieporozumień opowie o wadze trafnych polityk i decyzji dla zdrowej demokracji. W dalszych spotkaniach w ramach ścieżki „Modern State” głos zabiorą też min. Maciej Duszczyk z MSWiA a także minister sprawiedliwości Adam Bodnar (od godz. 15.30 na scenie 6), czyli koszula bliższa ciału.

To, co bardzo w Impakcie cenię to udział osób młodych i wciąż z pasją zajmujących się swoją dziedziną. Dlatego mogę państwu obiecać tyle, że niezależnie, do której sali ostatecznie wejdziecie na pewno znajdzie się tam coś ciekawego, o czym jeszcze nie słyszeliście.

Wybrane publikacje na tematy, które podejmie Impact: