{"vars":{{"pageTitle":"Analiza: polskie aktywa są niedoszacowane przez zagranicznych inwestorów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy","zagranica-o-polsce"],"pageAttributes":["analizy","ekonomia","gielda","gospodarka","inwestycje","polska","rynki","rynki-kapitalowe","zloty"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74087}} }
300Gospodarka.pl

Analiza: polskie aktywa są niedoszacowane przez zagranicznych inwestorów

Warto wziąć pod uwagę Polskę przy budowaniu swojego międzynarodowego portfolio aktywów – nawet pomimo pewnych ryzyk politycznych i ekonomicznych – czytamy w analizie polskiego rynku przygotowanej dla portalu Seeking Alpha.

Wśród mocnych stron Polski autor analizy wziął pod uwagę, jego zdaniem, niedowartościowanie polskiej waluty. W jego ocenie dolar jest obecnie przewartościowany w stosunku do złotego, a polska waluta wykazuje potencjał wzrostu kursu w skali od 22 do 115 proc.

„Inwestorzy nie muszą się obawiać, że lokują swoje środki w aktywo ryzykowne z punktu widzenia rynków walutowych. Wręcz przeciwnie – złoty wygląda atrakcyjnie zarówno z perspektywy wewnętrznej wyceny, jak i forexu” – czytamy w analizie.

Co więcej, Polska może w ostatnim czasie pochwalić się zarówno znaczącymi nadwyżkami na rachunku bieżącym, jak i rosnącymi rezerwami walutowymi.

W analizie zwrócono także uwagę na mocne odbicie wyników polskiego PKB w 2020 roku po wybuchu kryzysu związanego z epidemią koronawirusa – mimo, że w II kwartale odczyt PKB był aż o 8,4 proc. niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, to już w kolejnym kwartale spadek PKB rok do roku wynosił już tylko 1,5 proc.

Polskie akcje również atrakcyjne

Jako relatywnie atrakcyjna inwestycja postrzegane są także polskie akcje – przede wszystkim ze względu na oferowaną skalę zysków, także w porównaniu z krajowymi obligacjami.

Autor analizy poruszył także kwestię gwałtownego spadku wartości akcji CD Projekt po niezwykle nieudanym debiucie gry Cyberpunk 2077.

„Choć CD Projekt może mieć problemy z odzyskaniem zaufania klientów, to ceny akcji osiągnęły już dolną granicę po nieudanej premierze. Firma i sama gra po poprawkach wciąż wykazują istotny potencjał” – czytamy.

Jednak nie bez znaczenia pozostają także ryzyka związane z inwestowaniem w polskie aktywa.

Jednym z nich jest drenaż mózgów – czyli proces wyjazdu młodych i zdolnych pracowników za granicę w poszukiwaniu bardziej atrakcyjnych ofert. Drugi ma z kolei naturę polityczną. „Zaufanie do polskiego rządu nie jest nadzwyczaj silne” – czytamy w analizie.

„Polskie aktywa zasługują jednak na inwestycje. Uważam, że w skali międzynarodowej uzyskują one zbyt mało uwagi” – pisze autor.

Prezes NBP nie wyklucza dalszej obniżki stóp procentowych. Notowania banków lekko pod kreską