{"vars":{{"pageTitle":"Apel deweloperów do rządu. Chcą, by na rynek trafiły państwowe grunty","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["deweloperzy","mieszkalnictwo","mieszkania","najnowsze","nieruchmosci"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"7 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":672324}} }
300Gospodarka.pl

Apel deweloperów do rządu. Chcą, by na rynek trafiły państwowe grunty

Branża deweloperska wystosowała apel do Ministra Rozwoju i Technologii o podjęcie „pilnych działań mających na celu zwiększenie dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe”. Chce także złagodzenia przepisów w sprawie obowiązkowych miejsc parkingowych. 

Pod apelem podpisali się Business Center Club, Pracodawcy RP oraz Polski Związek Firm Deweloperskich.

Organizacje apelują o szybką nowelizację specustawy mieszkaniowej, przesuniecie w życie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych oraz uwolnienie długotrwale zamrożonych gruntów Skarbu Państwa i spółek Skarbu Państwa.

Najnowsze dane GUS kreują niepokojący obraz sektora budownictwa mieszkaniowego. W 2023 roku odnotowano potężne spadki w zakresie uzyskanych pozwoleń na budowę. Deweloperzy otrzymali zgodę na budowę ponad 40 tysięcy mniej mieszkań niż rok wcześniej (spadek o 20 proc.), co świadczy o strukturalnych problemach z podażą gruntów i zwiastuje przyszłe, jeszcze większe trudności z dostarczaniem nowych mieszkań na rynek – czytamy w apelu.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Według autorów apelu „nieznany jest całościowy obraz sytuacji dotyczącej gruntów Skarbu Państwa i spółek Skarbu Państwa, z fragmentarycznych informacji wynika jednak, że w rękach podmiotów gospodarujących, w szczególności KZN, znajdują się istotne zasoby gruntów nadających się na cele mieszkaniowe, których uwolnienie na rynek mogłoby zmienić dynamikę dostępności terenów inwestycyjnych”.

– Jako element niezbędny uznajemy podjęcie przez Radę Ministrów uchwały określającej cele w zakresie wykorzystania gruntów publicznych do zwiększenia dostępności mieszkań, następnie szybką inwentaryzację gruntów i skierowanie ich na rynek w formule przetargowej. Działanie to co do zasady nie wymaga zmian ustawowych, jedynie odpowiednich decyzji właścicielskich – piszą w dokumencie.

Jak dodają, ograniczenie oferty będzie prowadziło do dalszych wzrostów cen mieszkań.

Uważają również, że „konieczne jest wycofanie się z fatalnych zmian w zakresie normatywu miejsc parkingowych” (1,5 m na mieszkanie). Postulują o większą „elastyczność” w tym zakresie.

– Wykorzystanie trybu specustawy mieszkaniowej to szansa na kilkadziesiąt tysięcy mieszkań zbudowanych w warunkach poszanowania władztwa planistycznego gminy oraz z udziałem społeczeństwa. Konieczne jest wycofanie się z fatalnych zmian wprowadzonych w 2023 roku w zakresie normatywu miejsc parkingowych (1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie) oraz wprowadzenie szeregu dalszych zmian, zwiększających elastyczność i efektywność tego narzędzia. Specustawa powinna obowiązywać co najmniej do końca 2030 roku – czytamy w apelu.
Czytaj także: