{"vars":{{"pageTitle":"Armia USA stworzyła test na Covid-19, który wykrywa wirusa zanim stanie się zaraźliwy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koronawirus","nauka","obronnosc","przemysl-obronny","testy-na-koronawirusa","wojsko"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":52377}} }
300Gospodarka.pl

Armia USA stworzyła test na Covid-19, który wykrywa wirusa zanim stanie się zaraźliwy

Naukowcy pracujący dla amerykańskiej armii stworzyli test na Covid-19, który prawdopodobnie będzie mógł identyfikować nosicieli wirusa zanim będą w stanie zarazić innych – dowiedział się brytyjski dziennik The Guardian.

Koordynatorzy projektu mają nadzieję, że test oparty na badaniu krwi będzie w stanie wykryć obecność wirusa już 24 godziny po zakażeniu – czyli zanim zakażeni wykażą jakiekolwiek objawy i na kilka dni przed tym, jak nosiciel będzie zdolny do zarażenia innych osób.

To oznacza, że test jest zdolny wykryć wirusa o cztery dni wcześniej niż obecnie dostępne testy – podaje The Guardian.

Nowy test na Covid-19 powstał w ramach projektu amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Badań Obronnych (Defense Advanced Research Projects Agency – Darpa).

Projekt, w ramach którego wynaleziono test, miał początkowo na celu pracę nad szybką diagnozą zatruć zarazkami lub zatruć chemicznych wywołanych działaniami wojennymi. Po wybuchu pandemii cel projektu został jednak zmieniony.

Jak pisze The Guardian, oczekuje się, że nowy test zostanie przedłożony do zatwierdzenia w trybie pilnym amerykańskiemu urzędowi ds. żywności i leków (FDA) w ciągu tygodnia.

„Koncepcja wypełnia lukę diagnostyczną na całym świecie” – powiedział Guardianowi szef biura technologii biologicznych w Darpa dr Brad Ringeisen.

Dr Ringeisen dodał, że jeśli test otrzyma zgodę FDA, to może stać się absolutnym przełomem.

Wyniki badań nad testem mają ostatecznie zostać upublicznione online przez współpracujących ze sobą naukowców ze szkół medycznych Mount Sinai, Duke University i Princeton, aby naukowcy na całym świecie mogli przetestować rozwiązanie.

Czytaj też:

>>> Remdesivir – lek, który był nadzieją na walkę z Covid-19 – kończy klapą pierwsze testy kliniczne

>>> Naukowcy z Polski zbadają, czy dobrze znana szczepionka na gruźlicę chroni przed koronawirusem