{"vars":{{"pageTitle":"AstraZeneca zainwestuje 1,5 mld zł w rozwój centrum badawczo-rozwojowego w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["astrazeneca","badania-i-rozwoj","bezposrednie-inwestycje-zagraniczne","farmaceutyka","innowacje","inwestycje","leki","przemysl-farmaceutyczny","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 stycznia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":37165}} }
300Gospodarka.pl

AstraZeneca zainwestuje 1,5 mld zł w rozwój centrum badawczo-rozwojowego w Polsce

AstraZeneca, jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, zadeklarowała zwiększenie inwestycji w swoją działalność badawczo-rozwojową w Polsce podczas spotkania z premierem Morawieckim w Davos.

Na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Leifem Johanssonem, prezesem AstraZeneca.

Podczas spotkania firma zadeklarowała zainwestowanie półtora miliarda złotych w badania i rozwój w Polsce.

Firma jest obecna w Polsce od prawie trzydziestu lat. Zwiększenie zaangażowania koncernu w działania B+R ma oznaczać szersze zaangażowanie kardy akademickiej i dalszy transfer know-how i technologii do kraju.

– W przeciągu najbliższych 5 lat planujemy zainwestować ponad 1,5 miliarda złotych, z czego większość zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój globalnego centrum badawczo-rozwojowego. Wierzymy, że będzie to katalizator dynamicznego rozwoju całego sektora biotechnologii w Polsce – powiedział Leif Johansson, Prezes AstraZeneca.

Warszawskie centrum B+R to jedno z największych centrów badawczo-rozwojowych firmy na świecie. Kluczowe obszary medyczne, nad którymi pracuje, to onkologia (w szczególności rak płuca), kardiologia, choroby metaboliczne, choroby nerek, diabetologia i astma.

>>> Zobacz nasz wywiad z prezesem AstraZeneca Poland: „Potrzebujemy w biotechnologii efektu Małysza”

– W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost nakładów na B+R w Polsce. Szczególnie cieszy mnie fakt, iż wzrost ten napędzany jest głównie przez przedsiębiorstwa prywatne. Wierzę, że inwestycja na poziomie 1,5 miliarda złotych w prace B+R w obszarze biotechnologii uruchomi efekt kuli śniegowej służący rozwojowi tej innowacyjnej branży w Polsce – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Obok dostępu do dużej liczby doskonałych absolwentów kierunków medycznych, doceniamy rozwiązania legislacyjne premiujące działalność badawczo-rozwojową, które zaczęły się pojawiać od 2016 r., takie jak ulga IP Box, czy ulga na działalność badawczo-rozwojową – podkreślił dr Jarosław Oleszczuk, Prezes AstraZeneca Pharma Poland.

– Takie nastawienie do biznesu pozwala nam prowadzić badania, które mają przełożenie na skalę globalną. Największym sukcesem polskiego zespołu jest przeprowadzenie wszystkich badań i doprowadzenie do rejestracji innowacyjnego leku biologicznego stosowanego w ciężkiej astmie eozynofilowej. To pierwszy polski lek innowacyjny – dodał dr Oleszczuk.

Polska jako kraj jest wciąż w ogonie w europie pod względem  nowatorskich rozwiązań.

Wprawdzie innowacyjność Polski według unijnego indeksu European Innovation Scoreboard wzrosła w latach 2011-2018 o ponad 8 proc., ale wciąż ciągniemy się w unijnym ogonie, zajmując czwarte miejsce od końca.

>>> Polecamy: Reuters: Europa Środkowa to dziś złoty biznes dla prywatnych firm medycznych