Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w swoim tweecie namawia amerykańską Rezerwę Federalną do pójścia śladem innych państw i obniżenia stóp procentowych. Na taki krok, w odpowiedzi na zagrożenie recesją spowodowane rozprzestrzenieniem koronawirusa, zdecydował się m.in. rząd Australii.
„Nasza Rezerwa Federalna zmusza nas do płacenia wyższych stóp niż w wielu innych krajach, podczas gdy powinniśmy płacić mniej. To utrudnia sytuację naszych eksporterów i stawia USA w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej” – napisał w tweecie prezydent USA.
„Stopy powinny zostać obniżone, a polityka pieniężna rozluźniona. Rezerwa Federalna pod rządami Jerome’a Powella od samego początku podejmuje błędne decyzje. Smutne!” – dodał Donald Trump.
Obecnie stopa bazowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej ustalona jest w przedziale 1,5 – 1,75 proc.
Australia’s Central Bank cut interest rates and stated it will most likely further ease in order to make up for China’s Coronavirus situation and slowdown. They reduced to 0.5%, a record low. Other countries are doing the same thing, if not more so. Our Federal Reserve has us….
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 3, 2020
Prezydent Trump odniósł się także bezpośrednio do decyzji Centralnego Banku Australii, który zdecydował się na obniżenie stóp procentowych o 25 punktów bazowych do rekordowo niskiego poziomu 0,5 proc.
Jak pisze Financial Times, na niedługo przed ogłoszeniem tej decyzji australijski rząd zapowiedział również ogłoszenie „ukierunkowanego i umiarkowanego” pakietu budżetowych środków stymulacyjnych w odpowiedzi na obawy niektórych krajowych polityków jakoby Australia miała znaleźć się po raz pierwszy od 30 lat w recesji.
„Rozprzestrzenianie się koronawirusa za granicą wywiera znaczący wpływ na australijską gospodarkę, szczególnie w sektorze edukacyjnym i turystycznym” – powiedział szef australijskiego banku centralnego Philip Lowe.
Podobne kroki podjął także centralny bank Malezji, który również obniżył poziom stóp procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 2,5 proc.
„Trwający kryzys związany z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 zakłócił procesy produkcyjne i osłabił sektor turystyczny, zwłaszcza wewnątrz regionu. To doprowadziło do zwiększenia awersji do ryzyka, a w konsekwencji także do pogorszenia warunków ekonomicznych i ponownego zwiększenia wahań rynkowych” – uzasadnił swoją decyzję malezyjski bank centralny.
Czytaj także:
>>> 3 wykresy, które rosną dzięki epidemii koronawirusa
>>> OECD ostrzega, że koronawirus może zmniejszyć globalny wzrost gospodarczy o połowę